zpět

YIT ZAHÁJILA DALŠÍ ETAPU ROZSÁHLÉHO PROJEKTU SUOMI HLOUBĚTÍN

Developerská společnost YIT spustila 1. září prodej více než stovky nových nízkoenergetických bytů z další etapy svého největšího rezidenčního komplexu Suomi Hloubětín. V pořadí již čtvrtá fáze Lahti tak postupně rozšiřuje vznikající zástavbu v pražském Hloubětíně poblíž říčky Rokytky a navazuje na etapy Espoo, Oulu a Turku pojmenovaných po významných finských městech. Zahájení výstavby YIT plánuje na letošní podzim a dokončení v druhé půli roku 2019.

„Stavební práce v Suomi Hloubětín pokračují podle plánu. Lahti je již čtvrtou z celkem deseti fází, po jejichž dokončení vyroste v této lokalitě více než 1000 nových bytů pro více než 2000 obyvatel. V současné době se také blíží kolaudace první etapy Espoo, jejíž výstavbu jsme zahájili před necelými dvěma roky, a během letošního podzimu dokončíme i hrubé stavby druhé a třetí fáze Oulu a Turku. Postupně tak budujeme novou pražskou moderní čtvrť inspirovanou Finskem a severským stylem bydlení,“ uvádí Dana Bartoňová, obchodní ředitelka YIT Stavo.

Finsko na každém kroku

Etapa Lahti, pojmenovaná po jednom z hlavních zimních sportovních center Finska, bude zahrnovat tři šestipodlažní domy se společným jednopodlažním suterénem a parterem. Nabídne tak 104 bytových jednotek v tradičním finském stylu, a to v dispozicích 1+kk až 5+kk o velikostech 31 m2 až 131 m2. Ke každé z nich patří vlastní sklep a návrh počítá i s vytvořením zázemí pro mytí kol a psů a kočárkáren. Samozřejmostí jsou také parkovací stání v podzemních garážích a venku před budovami. Vedle obytných prostor budou v přízemí objektu začleněny komerční jednotky situované do ulice. Do vnitrobloku naopak směřují předzahrádky a společné patio ze zelení, hracími prvky a lavičkami. Součástí výstavby bude i rekultivace říčního toku Rokytka a přilehlých svahů, kde YIT plánuje vytvořit prostranství k odpočinku a zábavě. V hloubětínském areálu navíc vznikne podle návrhu známého finského architekta Jyrkiho Tasy zbrusu nová mateřská školka, kterou ocení především rodiny s dětmi. Aby finské inspirace nebylo málo, ponesou jednotlivé ulice jména významných finských osobností z oblasti kultury, architektury a vědy. Nejen majitelé bytů tak budou procházet ulicemi pojmenovanými po světově uznávaném architektovi Eero Saarinenovi či neurofyziologovi a nositeli Nobelovy ceny Ragnaru Granitovi. Chybět nebude ani ulice spisovatele Waltariho či náměstí architekta a designéra Alvara Aalta.

Čisté linie a příroda na dosah

Architektonické řešení domů pochází z dílny studia Loxia Architects Ingenierie a díky svému střídmému provedení nezapře výraznou inspiraci klasickou severskou architekturou. Koncepce stavby se opírá o čisté, přímé linie a tvary. Fasádám v kombinaci světlého a tmavého odstínu vévodí polozapuštěné balkóny a ustoupená podlaží. Výjimkou jsou nejvyšší patra, kde naopak atiky přesahují a nachází se zde prostorné terasy se slunolamy clonícími přímému slunci. Odlišným způsobem přistoupili architekti k návrhu patia, jež je jedinečné svým organickým tvarem. Ten má při pohledu z oken přilehlých domů připomínat různorodost a členitost finské přírody s četnými jezery a lesy. Snahou developera je vytvořit takové prostředí, kde ke každému objektu bude náležet i vlastní kus krajiny, o který se mohou rezidenti starat a dále jej rozvíjet podle svých představ.

SUOMI HLOUBĚTÍN V KOSTCE

• Inspirace z obdobných rozsáhlých rezidenčních areálů, které YIT staví v mateřském Finsku (Konepaja, Merenkulkijanranta, Tripla)

• Jednotlivé etapy Suomi Hloubětín jsou pojmenované po finských městech (Espoo, Oulu, Turku, Lahti…) a nově vzniklé ulice ponesou jména významných finských osobností z oblasti kultury, architektury a vědy (Waltariho, Saarinenova, nám. A. Alta, park Janssonové...).

• Lokalita: Praha 9 – Hloubětín v sousedství říčky Rokytky, mezi ulicemi Kolbenova, Kbelská a Poděbradská s veškerou občanskou vybaveností. V blízkosti jsou zastávky metra Kolbenova a Hloubětín.

• Počet etap výstavby: 10

• Celková rozloha: více než 9 hektarů

• Celkový počet bytů v 10 etapách: více než 1000

• První etapa (Espoo): kolaudace září 2017

• Druhá a třetí etapa (Turku a Oulu): hrubá stavba – listopad 2017, kolaudace – září 2018

• Čtvrtá etapa (Lahti): zahájení prodeje a výstavby – podzim 2017

O YIT a YIT Stavo:

Společnost YIT (výslovnost: vajajtý) vstoupila na český trh v roce 2008, kdy akvizicí získala českou firmu Euro STAVOKONSULT. Obě společnosti působí v oboru stavebnictví řadu let – původní Euro STAVOKONSULT byla na českém trhu téměř 20 let, kořeny skandinávské YIT sahají až do roku 1912. K hlavním činnostem YIT Stavo patří příprava a realizace developerských projektů. Na český trh přináší bydlení ve finském stylu. Společnost YIT Stavo v České republice dokončila již 8 projektů: Hostivař I a II, Hájek, Troja, Victoria, Braník, Green Motol a Hyacint Modřany. Ve výstavbě jsou nyní 3 projekty: Talo Kavalírka, Koivu Zličín a přelomový projekt Suomi Hloubětín. Na ploše původního 9hektarového brownfieldu v Hloubětíně vznikne nová čtvrť s bytovými domy, viladomy a obchodními prostory, ve které najde domov téměř 2 000 obyvatel. Připravuje se také nový projekt Aalto Cibulka v pražských Košířích. YIT již dokázala splnit svůj ambiciózní plán a zařadila se mezi pětici nejsilnějších developerů na poli rezidenční výstavby v Praze. V oblasti CSR YIT dlouhodobě podporuje Kliniku dětské chirurgie FN Motol a s ní spjatou nadaci Konto „Dětská chirurgie Motol“, kterou zaštiťuje herečka Tereza Brodská.

Nad rámec developerské činnosti podniká mezinárodní skupina YIT v oblasti pozemního a průmyslového stavitelství. YIT úspěšně působí ve Finsku, v pobaltských státech, Rusku a ve střední Evropě (v ČR, na Slovensku a v Polsku). Za rok 2016 dosáhly výnosy YIT téměř 1,8 mld. EUR. YIT zaměstnává v 8 zemích kolem 5.300 lidí. Je kotovaná na burze v Helsinkách a v roce 2012 oslavila 100 let od svého založení. Jako jeden z mála developerů financuje výstavbu výhradně z vlastních zdrojů. Nově využívá jako zdroj financování také odprodej projektů finskému investičnímu fondu.

V roce 2017 se YIT připojuje k oslavám 100letého výročí založení Finské republiky.

YIT ZAHÁJILA DALŠÍ ETAPU ROZSÁHLÉHO PROJEKTU SUOMI HLOUBĚTÍN YIT ZAHÁJILA DALŠÍ ETAPU ROZSÁHLÉHO PROJEKTU SUOMI HLOUBĚTÍN YIT ZAHÁJILA DALŠÍ ETAPU ROZSÁHLÉHO PROJEKTU SUOMI HLOUBĚTÍN
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty