Stejně jako by se alergici neměli pohybovat venku v době, kdy se v ovzduší vyskytuje velká koncentrace pylu, prachu a dalších, život jim znepříjemňujících částic, i doma potřebují k životu čisté prostředí. Na co všechno je třeba dát pozor?
S trochou nadsázky by se dalo říci, že alergikovi bude vyhovovat minimalistické bydlení osvobozené od spousty zbytečných dekorací, avšak s kvalitním vybavením.
Od podlahy
Koberce jsou pro alergika tabu, protože se v nich i přes časté vysávání udržuje prach. Ideální tak bude tvrdá podlaha. Na zem se dá pořídit laminát, dřevo, krásná je keramická dlažba. Kdo je zvyklý chodit po bytě naboso, přivítá hřejivý vinyl. Ten se prodává v mnoha dekorech a dá se najít i varianta na pohled připomínající zmíněný koberec, ovšem bez zdravotních rizik. Kromě toho je ale například vinyl vhodný i pro podlahové topení, což je pro alergiky podstatně příjemnější a šetrnější způsob vytápění než běžné radiátory.
Riziková postel
Alergik by neměl mít lůžko potažené textilií. Ideální je pro něj jednoduchý dřevěný nebo kovový rám s roštem, z nichž se dá velmi snadno setřít prach. Velkou pozornost je třeba věnovat matraci. Prodávají se speciální zdravotní matrace určené právě pro alergiky. Ty se vyrábějí z materiálů zabraňujících vytváření vlhkého prostředí a tím i rozvoji nebezpečných alergenů, jako jsou zejména roztoči. Vhodným doplňkem je snímatelný matracový potah, který se dá prát, a chránič matrace. Pokud jde o lůžkoviny, také v nich se rádi usazují nezvaní hosté. Správnou volbou tak budou přikrývky a polštáře z dutého vlákna, protože se rovněž dají vyprat.
Inspirace z Holandska
Holandské domy mívají v přízemí velké okno bez záclon. Ponechme stranou historický důvod tohoto detailu, protože důležitější je fakt, že nad takto (ne)vybaveným bydlením se nikdo příliš nepozastavuje, zatímco u nás představa chybějících záclon ještě stále vyvolává myšlenky na holobyt. I když existují materiály, které stačí pravidelně luxovat anebo setřít prachovkou, snížení počtu textilního vybavení je v případě alergického obyvatele zcela nezbytné. Tabu jsou proto nejenom záclony, ale i závěsy, přehozy, polštáře, kusové koberečky apod. Pokud jde o potřebnou intimitu, tu spolehlivě zajistí žaluzie.
Čím méně vybavení, tím snazší úklid
V bytě s alergikem se totiž musí uklízet často. Kromě snadno stíratelných podlah hraje prim minimum nábytku a dekorací, zejména takových, jež se dají označit za typické lapače prachu. Pro pravidelné vysávání je třeba vybrat vysavač s kvalitním HEPA filtrem a dobrou konstrukcí zamezující víření prachu. Výrobci přišli na trh i s ručními vysavači, které jsou vhodné zejména pro péči o matrace, látkové sedačky a další čalouněné vybavení. Více o vysavačích jsme psali zde https://utulne.cz/590/pomocnik-bez-ktereho-se-v-domacnosti-neobejdete. …
Co jste možná nevěděli
Náchylnost k alergiím se často rozvíjí v domácím prostředí. Na to je třeba myslet už při zařizování interiéru, a to i bez ohledu na přítomnost alergika. Vzdušné a snadno udržovatelné zdravé bydlení s kvalitními materiály a vybavením je tak nepochybně dobrou prevencí rozvoje alergických potíží.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: Hoover, Kratochvíl Parket Profi, Pixabay