zpět

Jak snížit uhlíkovou stopu aneb tipy a triky pro šetrnější domácnost

Podíl lidstva na klimatických změnách je poměrně zásadní a podle výzkumů si to uvědomuje dokonce osm z deseti lidí. Často přitom ale sami netuší, jakými každodenními činnostmi k tomuto faktu přispívají. A týká se to i domácnosti …

Každý člověk za sebou zanechává uhlíkovou stopu. Při změně chování ji však dokáže snížit až na polovinu. Takový krok rozhodně nevyžaduje žádnou velkou investici a z dlouhodobého pohledu vám navíc dokáže ušetřit peníze. Začít se chovat odpovědně můžete už v domácnosti.

V koupelně

Bez mytí ani praní prádla se neobejdeme. Myslete ale na to, že většina oblečení ve skutečnosti nevyžaduje teplotu uvedenou na štítku, takže ho můžete prát na nižší teplotu. Rovněž není ekonomické, a už vůbec ne šetrné, prát ve velké pračce třeba jenom dva kousky. Proto vždy dbejte na to, aby byla pračka plná. Nesprchujte se déle než pět minut. Uvědomte si, že každá minuta sprchování navíc vás ročně stojí 184 korun. Na vodovodní baterii si nainstalujte perlátor, který ušetří až 40 % vody. Tenhle malý trik dokáže ročně snížit účet za vodu až o 1 840 korun. Na energiích ušetříte i v případě, že se vzdáte sušičky a necháte prádlo uschnout na vzduchu.

Světla a baterie

Vyměňte klasické žárovky za LED. Ušetříte dvakrát, jednou na energiích a podruhé proto, že tento typ osvětlení vydrží podstatně déle. Nenechávejte zbytečně rozsvíceno. Naučte se při odchodu z místnosti zhasínat. Vypínejte zásuvky, které právě nepoužíváte, nebo z nich vytáhněte kabely.

Jídlo a pití

Lidé vyhodí ročně v průměru až tři tašky jídla. Začněte vaření plánovat tak, abyste využili všechny zbytky. Naučte se jídlo správně skladovat. Nebude se kazit a vydrží vám až do uvedené spotřeby. Pokud si rádi dáváte kávu s sebou, používejte vlastní hrníček. Když si ho zapomenete, neberte si kartonovou ochranu a víčko. Rovněž byste měli zapomenout na brčko. Zkuste jíst jeden den v týdnu pouze vegetariánská jídla. Pěstujte si vlastní bylinky a zeleninu, ať již na parapetu, balkoně nebo zahradě.

Jak na teplo?

Pokud máte doma chladno, tepleji se oblečte, místo abyste si přitopili. Nebo si pořiďte koberec, který je nejenom opět trendy, ale navíc udrží v místnosti teplo a je příjemný na omak. Jestliže máte okna na jih, roztáhněte přes den žaluzie. Do místnosti se naakumuluje teplo a vy nebudete muset zbytečně topit.

Každodenní maličkosti

Choďte víc pěšky. Je to zdravější - a zadarmo. Cestování v autě se samozřejmě řada z nás nevyhne. A vůz je někdy potřeba umýt. Víte, že mnohem ekologičtější je mytí auta v myčce než doma na dvorku? Důvod je jednoduchý, v myčkách se používá recyklovaná voda.

Když se vám něco rozbije, snažte se to opravit. Samozřejmě v případě, že jde o smysluplnou možnost. Občas je třeba probrat v domácnosti nepotřebné věci. Nevyhazujte je, ale poptejte se, komu by se mohly hodit, nebo je věnujte charitě. Dáte jim tak druhou šanci posloužit ještě někomu dalšímu.

Připravila: redakce

Foto: Pixabay, Pexels

Jak snížit uhlíkovou stopu aneb tipy a triky pro šetrnější domácnost Jak snížit uhlíkovou stopu aneb tipy a triky pro šetrnější domácnost Jak snížit uhlíkovou stopu aneb tipy a triky pro šetrnější domácnost
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty