O sledování televize existuje řada mýtů, přesto existují pravidla, kterými bychom se měli řídit, pokud chceme televizi sledovat bez rizika. To platí nejen u dospělých, ale především u dětí, které rády tráví před televizí hodně času. Pokud tomu rodiče nevěnují pozornost, může být zaděláno na problém.
Z pasivního sledování televize, kdy děti už ani nesledují děj či obsah, ale prostě zabíjejí čas sledováním obrazovky, můžete udělat čas strávený smysluplněji a společně, například mluvit s dítětem o tom co sleduje a proč, přinutit ho o obsahu programu přemýšlet. Televize nemusí jen zahánět nudu, je tu i pro vzdělávání a učení formou zábavy.
Patří televize do dětského pokoje?
To je otázka, která rozděluje rodiče do dvou znepřátelených skupin. Televize v pokoji dítěte může mít jak výhody, tak nevýhody. Dítě se může například dívat na svůj oblíbený dětský program, aniž by vás rušilo při detektivce, může se jí také snadno zabavit, je-li nemocné. Dítě s televizí ve svém pokojíčku může mít také větší pocit samostatnosti. Na druhou stranu televizní ovladač může být sice kamarád, ale taky nepřítel. Nabízí dítěti přístup k nevhodným programům a ne vždy můžete mít možnost je včas zkontrolovat. Televize je také, stejně jako i jiná elektronika, zdrojem tzv. elektrosmogu, který může vést k rozvoji nesoustředění a únavy. V každém případě, pokud se rozhodnete dítěti televizi do dětského pokoje pořídit, i tak by její sledování mělo zůstat pod vaší kontrolou.
Může televize poškodit náš zrak? A jak je to s obezitou?
To, že sledováním televize zblízka si můžeme zkazit oči neboli poškodit zrak, je známý mýtus, stejně jako tvrzení, že stejnému riziku se vystavujeme sledováním televize nebo čtením po tmě. V obou případech si oči rozhodně více namáháme a můžeme si způsobit nadměrnou únavu a pálení očí či bolest hlavy, nejde však o riziko spojené se vznikem oční vady. Vždy bude vhodnější nesledovat televizi ani monitor počítače v úplné tmě, ale alespoň při rozsvícené lampičce, která zraku uleví od přílišného namáhání. Pokud jde o vznik obezity, na tu však sledování televize rozhodně vliv má. Obecně se doporučuje sledovat televizi zhruba hodinu denně, u dětí je to ještě míň. Přiznejme si, že to nebývá snadno proveditelný cíl, máme-li například svůj oblíbený seriál, který sledujeme denně. Po něm si obvykle neodepřeme ani zprávy, pásmo reklam a samozřejmě hlavní program, který po tom všem následuje. Právě dlouhodobé sezení před televizí však skutečně vede k přibývání na váze a s tím spojeným dalším problémům. Zkuste proto alespoň co nejrychleji odbourat zlozvyk brambůrek, křupek a dalších pochutin, kterými si u televize tak často a rádi zpříjemňujete svou chvilku odpočinku.
Televize v domácnosti – kde ji mít a kde raději ne?
Televize bývala výsadou obývacího pokoje, kde se u ní večer sešla celá rodina a trávila spolu čas u oblíbeného pořadu. Ta doba je dávno pryč. Dnes můžeme mít televizi téměř všude a není výjimkou, že v jednom domě je tolik televizí, kolik je v něm místností, aby nikdo nemusel být závislý na tom druhém a mohl se dívat nerušeně na to své. Tak se stává, že ani u té televize se současná moderní rodina mnohdy neschází. V každém případě jsou však místnosti, kde bude lepší mít místo televize třeba obraz na zdi. Neměli bychom například podléhat pokušení mít televizi v ložnici. Sledování televize těsně před spaním rozptyluje a narušuje přirozený proces usínání, podle odborníků v jisté oblasti není vhodná ani pro zdravé a bezproblémové intimní vztahy lidí. V kuchyni ji sice můžete do jisté míry ocenit, ale může také příliš zasahovat do vaší pozornosti, kterou potřebujete k vaření či pečení a úraz nožem nebo popálením může být velmi nepříjemný důsledek.
Jak vybírat velikost televize?
Úhlopříčku neboli velikost televize pak určitě vybírejte podle velikosti místnosti, v jaké ji budete sledovat, ne podle toho, jak velkou televizi má soused. Velkou roli hraje také vzdálenost, z jaké se na ni budete dívat. Ve velké místnosti můžete mít opravdu velikou televizi, třeba i umístěnou přímo na stěně. V malém obýváčku postačí televize malá, to však neznamená, že bude automaticky méně výkonná a kvalita obrazu bude o to horší, to určitě ne. S výběrem televize a jejích parametrů se nebojte obrátit na odborníka přímo v obchodě, při nákupu přes internet nemusí být od věci podívat se na pár recenzí.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock