Ačkoliv se tak tváří, všechny deštníky nejsou stejně spolehlivé a nemusí tedy nutně platit, že vás v případě průtrže mračen udrží v suchu. To je důvod, proč by se výběr deštníku neměl podceňovat. Čeho si všímat, aby deštník, který zvolíte, splnil svůj účel?
Málokomu se chce doopravdy ven, když začne pršet. Jenže jsou chvíle, kdy tam zkrátka musíme. Právě v takových případech jsme vděční deštníku, který nás schová a zachrání před promoknutím. Ne každý má ovšem takové kvality, které toto základní kritérium zaručí: už se vám stalo, že se k dešti přidal vítr a ten obrátil váš deštník naruby? Pak jistě víte, jak může být nepříjemné mít co dočinění s produktem, který nic nevydrží. Co by tedy správný deštník měl a neměl mít a po jakém byste měli v obchodě (ať už kamenném nebo internetovém) skutečně sáhnout?
1. Dostatečnou šířku
Začněte tím, že výběr zúžíte na kusy, jejichž šíře měří od špičky ke špičce alespoň 100 centimetrů. To zaručí, že vás při roztažení skutečně zakryje s tím, že převis se bude nacházet v dostatečné vzdálenosti od vašeho těla, takže voda bude stékat dolů na zem a ne na vás. Nenosíte s sebou do obchodu centimetr a nechcete se ptát prodavače? Tak se postavte pod roztažený deštník a natáhněte ruku – pokud deštník končí na místě, kde se ruka ohýbá v lokti, měl by vám poskytnout odpovídající útočiště před deštěm.
2. Napnutou střechu
Když deštník otevřete, tkanina tvořící jeho stříšku by měla bát napnutá – pevné natažení rozptyluje vítr, takže je potom deštník méně náchylný k poškození. Pokud často bojujete s větrem, bude pro vás vhodný deštník se zabudovaným odvětráváním – to totiž umožní, že jím proudy a poryvy vzduchu jednoduše projdou a nebudou do něj narážet a otáčet jej naruby.
3. Pevnou konstrukci
Všímejte si také, jakou má produkt, který chcete zakoupit, stavbu. Některé deštníky mají jednu dlouhou souvislou základní tyč a kolem ní žebra, jež nemají v kloubech žádné zlomy. Skládací klouby ale umožňují deštník složit a zmenšit jej, díky čemuž je kompaktnější a praktičtější. Na druhou stranu jsou takové typy deštníků méně odolné – hůře zápolí s poryvy větru, žebra se v kloubech často trhají a s každou takovou nehodou ztrácí deštník svou užitnost a efektivitu. Když už chcete skládací deštník, vynechejte ty s kovovými žebry a raději sáhněte po sklolaminátu – je pružnější a lépe reaguje na déšť i vítr, takže riziko prasknutí je výrazně nižší.
4. Gumovou rukojeť
Ve věci rukojeti jde samozřejmě především o osobní preference, platí ale, že gumové držadlo s drážkami pěkně sedne do ruky, přizpůsobí se jí a celý deštník se pak díky tomu dobře nosí.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock