Jsou praktické, pomohou ušetřit spotřebu energie a jednoduše se ovládají. Zdá se, jako by kondenzační kotle neměly ani jednu mouchu. Je to skutečně tak? Jaké jsou plusy a mínusy kondenzačních kotlů? Vyplatí se pořídit si jeden domů?
Jako odpověď na potřebu maximalizovat spotřebu energie minimalizací odpadu byly z tradičnějších plynových kotlů časem vyvinuty kotle kondenzační. Produktem spalování je v tomto případě ohřátá pára, u níž dochází k menším tepelným ztrátám než při spalování plynu. Kondenzační kotle tak nabízejí efektivnější práci s energií a jsou navíc šetrnější k životnímu prostředí.
Jak kondenzační kotle fungují
Kotel je zodpovědný za výrobu tepla a jeho přenos do vody přítomné v instalaci jakékoliv budovy. Tradiční kotle vytvářejí teplo z odpařování, k němuž dochází, mechanismus kondenzačních kotlů je efektivnější, protože při kondenzaci dochází k chemické reakci, kdy se pára mění v kapalinu. Tato změna generuje typ energie známý jako latentní teplo, které je přítomno při spalování. Spalování je chemický proces, při němž určité palivo (například plyn) po smíšení s kyslíkem reaguje a vydává energii ve formě tepla. Výsledkem je oxid uhličitý (CO2) a pára (H2O). Latentní teplo odchází při kondenzaci páry vznikající při procesu spalování a předává se vodě, kterou ohřívá. Takovým způsobem lze ušetřit až 30 % spotřeby plynu. Rekuperací této energie se také snižují emise plynů znečišťujících životní prostředí.
Jaké má takový mechanismus výhody
Z mechanismu fungování přímo vyplývají výhody, které kondenzační kotle nabízejí svým majitelům. O které výhody se jedná konkrétně?
1. Vysoká energetická účinnost
Využití energie ve spalinách je efektivnější než u konvenčních kotlů. Kondenzační kotle mohou mít až 100% účinnost.
2. Tichý provoz
Reagují na plamen podle potřeby, čímž odpadá občasné zapínání a vypínání jako je tomu u kotlů plynových. Díky tomu mají absolutně tichý provoz a v podstatě o nich nevíte.
3. Ekonomické úspory
Jejich spotřeba je regulována tak, aby měla pozitivní dopad na účet za plyn. Jinými slovy, dodatečné náklady na pořízení kondenzačního kotle se vám do několika let vrátí i s úroky.
4. Šetrnost k životnímu prostředí
Kapky kondenzátu odnášejí část spalovacího odpadu znečišťujícího životní prostředí. Emise kyslíku, dusíku, a oxidu uhličitého tak snižuje až o 70 %. Široké užívání kondenzačních kotlů by mohlo vést k významnému snížení emisí toxických plynů, které v atmosféře generují kyselé deště a skleníkové efekty.
5. Jednoduchá instalace
Moderní návrhy kotlů zahrnují kovovou šablonu s úchyty, které se připevňují ke stěně. Spotřebič se pak snadno a rychle zacvakne na místo.
Jaké jsou nevýhody
Kondenzační kotle nabízejí mnoho benefitů, je ovšem nutné zmínit i nevýhody, protože i ty existují. Předně jsou o něco dražší než kotle plynové, vynaložené náklady se ale za pár let vrátí, jak je psáno výše. Dále tento typ kotlů vyžaduje dodatečný odtok pro odstranění kondenzovaných plynů. Komín je nutno správně nainstalovat, pokud nebude ve správné poloze, bude vás trápit odkapávání, k němuž kondenzace vede. Proti všem výhodám jsou ale toto přehlédnutelné obtíže. V případě kondenzačních kotlů se jedná o velmi ekologické spotřebiče, které výrazně šetří peníze za provoz domácnosti.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock