Pokud se u vás doma nacházejí věci nebo zákoutí, která nečistíte správně nebo dostatečně často, mohou otevírat dveře nečistotám a bakteriím, jež se mohou začít množit a znepříjemnit vám život. Čemu a proč byste měli věnovat pozornost?
Udržování správné domácí hygieny nemusí nutně znamenat, že budete od rána do večera piglovat a vše bude zářit jako nové. Jde o to osvojit si dobré návyky a techniky provádění úklidu, v opačném případě můžete nevědomky způsobit šíření bakterií, které u vás doma nemají co dělat.
Kde se schovává nejvíce bakterií
Pravdou je, že společně s vámi byt sdílí miliony různých bakterií a ne všechny z nich představují hrozbu. I tak je vhodné dodržovat základní opatření, která sníží či eliminují riziko jejich přemnožení. Na která místa si dávat pozor?
- Houbička na nádobí: Přichází do kontaktu se zbytky potravin, navíc je po většinu času vlhká, což představuje ideální podmínky pro množení bakterií. Myslete na to, pravidelně ji dezinfikujte (namočte ji do směsi bělidla a vody) a po krátké době měňte za novou.
- Sprchové závěsy: Ideálně byste je měli čistit každé dva týdny – nejlepší je vyprat je v pračce ve vlažné vodě, tedy zhruba na 30 °C, a k nim přihodit pár ručníků. K odstranění plísní se výborně hodí kombinace jedlé sody a octa.
- Toaleta: Zaslouží si očistu alespoň každých sedm dní. Při splachování sklápějte víko, abyste bakteriím z mísy zabránili ve vstupu do dalšího prostoru.
- Ručníky: Mrtvé buňky ulpívají na ručnících stejně jako na oblečení nebo prostěradlech, což vytváří otevřené pole pro bakterie a choroboplodné zárodky. Proto je lepší nepoužívat je déle než tři dny.
- Jiné koupelnové předměty: Pokud po každém použití sprchy nebo vany vysušíte kachličky, které je obklopují, bude se zde hromadit méně nečistot. Pravidelně oplachujte a sušte také držáky na mýdla, zrcadla a obecně všechny povrchy. Pamatujte: kde je vlhko, tam se bakteriím a plísním daří, proto je třeba takovým místům věnovat zvýšenou pozornost.
- Prostěradla: Přesto, že se koupete nebo sprchujete každý den, prostěradlo byste neměli využívat déle než týden. Po každé noci na něm ulpí bezpočet odumřelých kožních buněk, což nezachrání ani denní vysávání. Nejlepší je pračka, teplá voda a prací prostředek – osvědčená klasika, která nezklame.
- Podlahy: V různých místnostech mohou vypadat různě opotřebovaně a znečištěně, na to však příliš nehleďte a podlahy, které jsou ustavičně v kontaktu s bezpočtem různých povrchů, čistěte minimálně jednou týdně.
- Kliky a klíče: Pokud je pravidelně nečistíte, táboří zde hned několik kolonií bakterií. Věnujte jim pozornost každý den, stírejte vlhkým hadříkem s čisticím prostředkem a dezinfekcí.
- Počítač, myš, dálkový ovladač, mobilní telefon: Kamkoliv položíte ruce, můžete zanechat bakterie, zárodky nebo plísně, které mají tendenci se hromadit. Čistěte tyto předměty alespoň jednou týdně a použijte k tomu dezinfekci na bázi alkoholu.
- Nábytek, koberce, čalounění: Jednou za sedm dní setřete prach na nábytku a pořádně vysajte koberce a čalouněný nábytek. Nedejte bakteriím šanci množit se.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock