Přestože zima se stále ještě nevzdává, jaro už o sobě dává vědět víc než dost a k příchodu jara neodmyslitelně patří i tradiční velikonoční dekorace. Jako první obvykle vyséváme osení, které nám díky své svěží zeleni přinese jaro i do našich domovů. I další rostlinky už ale můžeme připravit do květináčů, protože dobře snesou chlad i kolísavé teploty předjaří.
Na jaře je vzduch svěží, zemitý, a když se přidá vůně prvních jarních květin, nezbývá než si všechnu tu jarní krásu s rozkoší vychutnávat. Jaro v plném květu, to jsou hyacinty, narcisky, zvonky i tulipány, a to všechno můžete mít i v květináčích, třeba na balkoně nebo na terase.
Kdy a jak vysévat osení?
Velikonoční osení (ječmen nebo pšenici) vyséváme asi deset dnů před Velikonocemi, což je dostatečná doba, aby nám vyklíčilo a včas dorostlo do délky, která bude tak akorát. Do misky nebo květináče si připravíme zeminu, do výšky asi tak osm centimetrů. Hlínu lehce stlačíme dlaněmi a posypeme ji semínky obilí. Semínky nemusíme šetřit, vysejeme je hustě vedle sebe a lehce je zasypeme asi dvoucentimetrovou vrstvou hlíny. Opět lehce stlačíme a máme hotovo. Osení udržujeme stále vlhké, ne však přemokřené. Květináč s osením necháme na teplém a světlém místě, aby začalo brzy klíčit a růst. Pokud by rostlo příliš rychle, je možné ho přendat na chladnější místo, pokud se mu naopak růst příliš nechce, bude to chtít víc tepla a světla. Klíčení obilí může pomoci také namočení do teplé vody na jeden den před výsevem.
Jak si vyzdobit osení
Osení v květináčích, truhlících, různých miskách a podobně, je třeba také velikonočně vyzdobit. Nejvhodnější jsou k tomu nejrůznější zápichy, které v době kolem Velikonoc běžně koupíte v každém květinářství, můžete si je však i sami vyrobit. Stačí k tomu svazek špejlí a pak už jen trocha fantazie. Hodí se zajíčci, vajíčka, motýlci či květiny, z papíru, z kousků látky, nebo i z glazurované keramiky.
Vyséváme řeřichu pro zdraví
Čtyři nebo pět dní před začátkem velikonočních svátků si můžeme vysít i řeřichu. Můžeme samozřejmě i dřív, ale protože řeřicha roste opravdu rychle a na Velikonoce ji nechcete mít přerostlou, bude to takto stačit. Do misky vložíme papírový vícevrstvý kuchyňský ubrousek nebo vrstvu vaty, zalijeme a necháme nasáknout vodou, hustě posypeme semínky řeřichy a necháme opět na teplém a světlém místě, nejlépe na okně, nad radiátorem. Řeřicha by takto měla vyklíčit do druhého dne a zhruba za čtyři dny už může dorůst čtyř až pěti centimetrů.
Jarní cibuloviny v květináčích
V této době je vhodný čas i pro jarní cibuloviny, jako jsou narcisky, hyacinty, jemné zvonky apod. Chlad jim nevadí, i v sychravém jarním počasí krásně kvetou. Navíc je nemusíme pěstovat jen na záhonech, můžeme je mít i doma v květináči, třeba na oknech nebo na svátečním stole. Určitě vydrží déle než řezané květiny ve váze. Po odkvětu cibulku z hlíny opatrně vyjmeme a zasadíme do záhonu. Za rok tak opět vykvete a bude dělat parádu zase na záhoně.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock