Češi začínají v posledních letech znovuobjevovat kouzlo dřeva jako jedinečného a zároveň tradičního stavebního materiálu. Sní o roubenkách a srubech z masívního dřeva, kde by našli klid a přiblížili se přírodě. Ekonomické a ekologické stavby ze dřeva se tak setkávají se stále větší oblibou.
Doba se pochopitelně mění, a tak se mění i technologie zpracování dřeva i samotné stavby roubených domů. Dřevěný dům už nemusí nutně znamenat typickou rekreační chatu, která se k celoročnímu bydlení nehodí. Nemusí mít nutně ani převažující charakter původní lidové roubenky. Dnes zkrátka existují možnosti skloubení tradičního přírodního materiálu se všemi přednostmi a výhodami moderního bydlení.
Proč tolik milujeme chalupaření?
Češi jsou bezpochyby národ chatařů a chalupářů, o tom není pochyb. Tato naše záliba má své kořeny pravděpodobně v době, kdy jsme nemohli volně cestovat za hranice a pobyt na chalupě tak pro mnohé znamenal jednu z mála možností rekreace. Průkopníky chataření a chalupaření jsou bezpochyby také trampové. Doznívající koronavirová krize se dá bezpochyby označit za příčinu současného jevu, který jasně ukazuje na obnovenou potřebu a touhu Čechů mít svůj malý ráj, někde u lesa, v lůně přírody, daleko od hluku velkoměsta a stresu běžných dnů.
Znovuobjevení kouzla dřeva
Dřevo je trvanlivý, pevný, a přitom tvárný materiál, který nás vrací k přírodě a snadno se zpracovává. Kdo se však bojí dřevěných staveb kvůli vysokému riziku vzniku požáru, měl by vědět, že k samovznícení dřeva dochází až při teplotách nad 300 °C a jsou další faktory, které dělají ze dřeva bezpečný a ohni dobře odolný materiál. Dřevo také přirozeně dýchá a jeho vůně v domě je zkrátka nenahraditelná, hovoří se o tzv. vnitřním klimatu dřevostaveb, které zděným domům pochopitelně chybí. Dřevo má také výborné tepelné a izolační vlastnosti, je považované za ideální materiál pro výstavbu nízkoenergetických domů. Klasická roubenka je vhodná pro celoroční bydlení a rozhodně není cenově nedostupná. Stavební firmy specializovaně na dřevostavby mají dnes k dispozici moderní technologie, díky kterým můžete mít komfortní bydlení, kterému nebude chybět kouzlo klasiky ani romantika.
Jak si (nechat) postavit roubenku?
Současné dřevostavby z lepeného masivu nabízejí unikátní a nenapodobitelné přírodní vlastnosti, stavba nabízí například ideální klima pro alergiky, dřevo reguluje vlhkost, krásně voní, zkrátka má na člověka nezpochybnitelně blahodárný vliv. Výběr dřeva je pro stavbu roubenky zásadní, dále pak výběr střešní krytiny vhodné pro tento typ staveb, a možnosti zateplení. Při stavbě roubenky ze syrového dřeva dochází k jeho vysychání a tím tzv. sesedání, dřevo tak neustále pracuje, jde o živý materiál. Další možností je stavba roubenky z lepených suchých trámů, ty jsou slepeny z několika jednotlivých kusů fošen. Pokud si ke stavbě roubenky hodláte povolat firmu, s jejím výběrem nepospíchejte a dejte si záležet. Tento typ staveb si žádá poctivou ruční práci, jedině ta totiž znamená v případě masivní roubenky přirozenost, originalitu, kouzlo a osobitost. A to je přesně to, co se obvykle od roubenky očekává, samozřejmě spolu se zárukou, že vydrží dělat radost nejen nám, ale i příštím generacím.
Veronika Moreira Tůmová
Fotografie: Shutterstock