zpět

Kuchyně na míru pro váš byt i rodinný dům

Zařizujete si novou kuchyni? Postupujte nejenom podle toho, zda v ní běžně trávíte velkou část volného času, anebo si do ní chodíte uvařit jenom čaj, a nezapomeňte zohlednit i to, jestli bydlíte v domě nebo v bytě.

Existují různé typy kuchyní. Pro jakou se rozhodnete, závisí na výše zmíněných faktorech, z nichž nejdůležitější je prostor, který máte k dispozici. Zásadní je samozřejmě velikost, ale také umístění v rámci bytu či domu - tedy, zda se jedná o kuchyňský kout, klasickou kuchyni, případně čím dál častější variantu kuchyně a obýváku spojených do jednoho celku.

Co řeší kuchyňský kout?

Fakt, že se lidé rozhodnou pro kuchyňský kout, obvykle vychází z potřeb další obytné plochy. Často se kuchyně stěhuje do předsíně a uvolněná místnost se promění v dětský pokoj, ložnici, pracovnu a podobně. Jestliže stojíte před podobným rozhodnutím, počítejte s tím, že taková přestavba vyžaduje zásadní stavební změny, kdy je třeba přetáhnout odpad, vodu, elektriku a také odtah. Je tedy na zvážení, zda se tento krok vyplatí po finanční stránce, zvláště, máte-li v plánu si časem pořídit větší bydlení. Navíc si málokdo uvědomí, že v případě takového řešení bude zvenku vstupovat nikoli do předsíně, ale rovnou do kuchyně, což v případě návštěv nemusí být příjemné.

Kuchyňské kouty jsou běžnou součástí některých panelákových bytů. Nutno přiznat, že pracovní plocha zde rozhodně není uzpůsobena velkému vaření, místo pro stolování je leckdy třeba řešit s pomocí sklopné jídelní desky. Malý prostor, který často bývá bez přirozeného osvětlení, tedy bez okna, zařizujte ve světlých barvách, aby nepůsobil ještě stísněnějším dojmem a nezapomeňte ho vybavit dostatkem svítidel s přirozeným osvětlením.

Venkovská kuchyně

Líbí se vám kuchyně připomínající kouzlo francouzské Provence? Nebo dáváte přednost severskému minimalismu? Či byste nejraději vsadili na styl připomínající venkovské kuchyně našich prababiček? Ať už si vyberete jednu, druhou nebo třetí variantu, všechny mají společného jmenovatele: rustikálnost. Jsou typické venkovským laděním a velkorysým prostorem. Taková kuchyně ovšem rozhodně nepatří do paneláku. Ale pozor. Nehodí se ani do jakéhokoli rodinného domu. Před moderní vilou, byť postavenou kdesi na samotě u lesa, by měla dostat přednost venkovsky laděná stavba, která svou charakteristikou odpovídá takto laděnému zařízení.

Rustikální kuchyni by měli dát přednost zejména lidé, kteří rádi vaří a kuchyni považují za jakési srdce domova. Připravte se na to, že finanční investice do takové kuchyně je poměrně vysoká, protože jí vládne zejména masiv v kombinaci s dalšími kvalitními materiály.

2 v 1

Trendem poslední doby je spojování kuchyní a obývacích pokojů v jeden celek. Často se pak stává, že nepoznáte, zda jste ještě v obývacím pokoji nebo již v kuchyni, protože výrobci opticky i materiálově sjednocují vzhled kuchyňských i obývacích skříněk. Díky tomu celý prostor působí jako jeden celek, vizuálně se netříští a nabízí dojem velkorysé plochy, kde hlavní roli hraje vzdušnost a příjemná atmosféra.

Pokud vlastníte velký obývací pokoj, zamyslete se i nad touto možností, která v sobě skrývá sociální hledisko – ten, kdo vaří, není odříznutý od dění v obývacím pokoji, a prostorové – uvolněním malé kuchyně či kuchyňského koutu získáte třeba prostor pro šatnu, komoru nebo malou pracovnu atd. plochu navíc.

Moderní přístup

Kromě toho, že spojení obývacího pokoje a kuchyně přineslo sladění kuchyňských a obývacích nábytkových modulů, z kuchyňské linky, otevřených polic či jakýchkoli viditelných míst se „ztrácejí“ spotřebiče, které najdete integrované do kuchyňské sestavy a ukryté za dvířky. Výraz takových kuchyní je naprostým protipólem nazdobených rustikálních protějšků. Strohý vizuál navíc umocňují barvy upřednostňující zemité tóny. I zde je patrný minimalismus, ovšem doplněný hi-tech vybavením.

Takovou kuchyni oceníte především v případě, kdy sice rádi vaříte, ale rozhodně ne každý den, takže si tuhle zálibu chcete užít a nemíníte si ji zkazit přerovnáváním potravin ve spíži či skříňkách, či pohledem na neuklizené nádobí a nepořádek na kuchyňské lince. Moderní kuchyně totiž mívají jednu zajímavou vychytávku, a sice kompaktní stěnu, která se dá snadno zasunout a odsunout. Stačí tedy stěnu zatáhnout a rázem je uklizeno.

Pokud vám toho zas až tak moc neříká načančaná kuchyně, bude pro vás tohle laboratorní řešení dokonalou volbou. Bonusem navíc bývá u těchto kuchyní fakt, že se vlastně nemusí zas až tolik uklízet. Pracovní plocha, a to včetně skříněk, se totiž často skrývá za jednou kompaktní stěnou, kterou stačí pouze odsunout či zasunout. Tuhle vychytávku oceníte ve chvíli, kdy se ohlásí nečekaná návštěva a vy jste ještě nestačili uklidit, anebo se vám prostě jenom nechce a pohled na špinavé nádobí by vás rušil.

Text: Emma Hildová

Foto: Oresi, Trachea, J.A.P.

Kuchyně na míru pro váš byt i rodinný dům Kuchyně na míru pro váš byt i rodinný dům Kuchyně na míru pro váš byt i rodinný dům
Prohlédnout galerii (3)

Podobné projekty