Teploty pomalu lezou nahoru a i když jaro mělo oproti posledním letům velmi pomalý nástup, zdá se, že léto se snad neopozdí. S tím souvisejí i letní vedra, která se o poznání lépe snáší u vody než v rozpáleném bytě. Jenže z domu se úplně odstěhovat nemůžete. Jaké zatemnění vám poskytne tu nejúčinnější ochranu?
Vyvětrat brzy ráno, pustit do bytu chladný, čerstvý vzduch, ale jakmile začne slunko nabírat na síle, zavřít, zatemnit a otevřít zase až později večer, kdy se teplota ovzduší podobá té, která panuje ráno. Tak by mohla vypadat strategie, která k vám domů nepustí dotěrné vedro. Má to ale háček: jaký druh zatemnění v tomto směru nejlépe poslouží? Na výběr máte hned z několika možností. Kterou ale zvolit?
1. Závěsy
Klasika, která si určitou popularitu drží snad už od nepaměti. Závěsy nejsou nákladné, nemusí se složitě montovat, jednoduše se používají a fungují poměrně efektivně. Stačí zatáhnout a máte hotovo. Jenže: jsou velmi těžké a udržuje se v nich prach, proto vzduchu v místnosti na čerstvosti rozhodně nepřidají a vy kvůli nim musíte jen častěji vysávat. Při zatemnění svou práci odvedou dobře, dokáží dobře izolovat, v zimě zase v bytě udrží teplo. Fungují ale také jako lapače prachu a to je jejich velká nevýhoda.
2. Žaluzie
Během letních veder udrží v bytě příjemný chládek, v zimě zase teplo, takže zefektivňují práci topení či klimatizace. Oproti závěsům mají významnou výhodu v tom, že umožňují regulovat množství světla, které do místnosti pustíte, i výhled (dají se různě naklápět nebo zatáhnout zcela), redukují také škodlivé UV záření. V závislosti na typu materiálu nebývají ani příliš drahé: připlatíte si za dřevěné, nejlevněji vyjdou ty z hliníku. Instalace je poměrně snadná, umístit je můžete buď zevnitř okna nebo i zvenku.
3. Rolety
Na rozdíl od žaluzií neumožňují regulovat tok světla dovnitř bytu ani míru výhledu, které okno poskytne: dají se totiž jen spustit a potom vytáhnout, protože jejich lamely jsou pevně spojeny. Uvítají je spáči, kteří si libují v úplné tmě – oproti žaluziím dokáží skutečně zcela zatemnit. Instalují se do konzolové lišty na vnější horní části okna. Kromě toho, že zabraňují přehřívání interiéru, šetří teplo (v zimě až 25 %), fungují také jako dobrá zvuková bariéra pro hluk zvenčí (tedy opět ideální pro spáče) i jako bezpečnostní prvek.
4. Blackout roleta
Něco mezi závěsem a roletou, tak by se asi dala stručně popsat specifická blackout roleta, která se montuje přímo na zeď a může zcela nahradit závěsy, záclony i žaluzie. Vyrábí se ze speciální látky z jedné strany pokryté gumou, díky níž tato roleta dovnitř nepustí vůbec žádné světlo. Množství světla procházející do místnosti ale regulovat můžete – blackouty totiž dovolují nastavit systém Den a Noc. Ideální řešení pro ty, kteří chodí na noční směny a potřebují se potom ve dne pořádně vyspat.
5. Okenice
Další tradiční řešení, které míváme spojené hlavně s jižními zeměmi, třeba s Řeckem, kde bývají rozkošné bílé domečky vybavené zářivě modrými okenicemi ostře kontrastujícími se základovou barvou stavení. Jižané vědí, co dělají: okenice jsou mimořádně odolné a robustní, protože se vyrábějí z tlustých dřevěných lamel zaručujících dlouhověkost. Jsou velmi těžké, proto se montují přímo na okenní rámy a s tím také souvisí jejich nevýhoda: trvale totiž zakrývají výhled, nedají se sklopit ani vytáhnout, jen otevřít jako okno. Nabízejí ale výbornou tepelnou izolaci.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock