Spíše než vlastnosti alkoholu přebírá tento perlivý mírně alkoholický nápoj vlastnosti čerstvé vinné révy, z níž se také vyrábí. Konec léta a podzim jsou s burčákem neodmyslitelně spjaty. Proč si ho v sezóně dopřát a z jakých sklenek ho pít?
Burčák, jinými slovy „mladé víno“, se od ostatních alkoholických nápojů odlišuje jedním významným aspektem. Díky velmi nízkému obsahu alkoholu (1-7 %) se totiž doporučuje jako poměrně zdravý doplněk jídelníčku, protože nabízí vlastnosti čerstvé vinné révy, ze které se vyrábí. Díky tomu může organismu prospět v mnoha ohledech. V jakých?
Kdy burčák prospívá a kdy škodí
Podporuje střevní peristaltiku a bojuje proti zácpě, čistí močové ústrojí, aktivuje metabolismus sacharidů a může mírnit i příznaky premenstruačního syndromu. To vše díky obsahu cenných mikroživin jako jsou vitaminy skupiny B, vitamin C, vláknina, fruktóza, kyselina listová, mangan a hořčík. Prospívá však samozřejmě pouze za předpokladu, že to s jeho konzumací nepřeženete – to by se vám mohlo vymstít hned dvojím způsobem. Jednak byste se opili, jednak by vás burčák pořádně prohnal, a to jak spodem, tak i horem. To znamená, že není moudré držet se doslovně lidového moudra, které praví, že by člověk měl vypít tolik litrů burčáku, kolik má v těle litrů krve.
Kdy je burčák nejlepší
Výroba burčáku je vinařská alchymie a jeho tvůrci často ani nejdou v noci spát, aby nepromeškali tu správnou chvíli – tedy okamžik, kdy kvasící váno dosáhne žádaného stupně. Kvašením se dosahuje optimálního poměru cukru a alkoholu a platí, že čím déle burčák kvasí, tím více alkoholu obsahuje, což se pozná podle chuti – sladký nápoj začíná trpknout. Nejlahodnější bývá burčák před zlomem, tedy tehdy kdy je poměr cukru a alkoholu víceméně vyrovnaný. Pravý český burčák musí být vyrobený z českých hroznů, všemu ostatnímu se musí říkat „částečně zkvašený vinný mošt“.
Z čeho mladé víno pít
Pro různé druhy nápojů se vybírají různé sklenice. Tvar a vlastnosti skla totiž umí zlepšit požitek z konzumace, rozvinout chuť a zachovat aroma i správnou teplotu. Červené víno se například nalévá do buclatých sklenic, v nichž se s ním dá snadno vířit, což ho provzdušňuje a uvolňuje aroma. Jiná situace je u vína bílého, jež se podává ve sklenkách menších – to aby se zabránilo oxidaci, účelem je zachovat lehčí a jemnější chuť. Perlivá vína a šampusy se potom konzumují z vysokých a tenkých sklenek, které mají zabránit unikání bublinek. Všechny vinné sklenky vynikají vysokými stopkami, které mají zabránit tomu, aby se nápoj ohříval v dlaních. A z jakých sklenek tedy konzumovat burčák? Ideálně z těch, které běžně užíváte na šumivá vína nebo šampusy. Jedná se totiž o perlivý nápoj, kde není unikání bublinek žádoucí.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock