Podzim přináší sezónu bahna – jak se snažit, aby se do bytu dostalo co nejméně? Nemusí to být moc těžké. Stačí nechodit kalužemi a trávou, čistit si boty a nezapomínat ani na očistu pejska - pokud nějakého máte, utírejte mu před vstupem domů tlapky.
Září bylo přívětivé, to ale neznamená, že záhy nemůže být vše jinak. Ačkoliv pověstnými plískanicemi a deštěm jsou pověstní spíše říjen a listopad, už začátkem října se známá podzimní sychravost dostává ke slovu a všude začíná vlivem vlhčího počasí přibývat neoblíbeného bahna. To se rádo, dobře a snadno infiltruje do vašeho domova, kde naruší klid, čistotu a pohodu, o kterou tak pečujete. Jak nedat bahnu šanci, aby se k vám dostalo?
1) Nechoďte kalužemi
Ve filmech vypadá moc pěkně, snad i romanticky, když se hlavní hrdina za zvuků tklivé písně zamyšleně prochází v dešti bez deštníku a brouzdá kalužemi. Jenže jako spousta dalších je i tato scéna přenesena do skutečného života poněkud odtržená od reality. Na brouzdání kalužemi není nic moc pěkného – promoknou vám nohy, budou vás studit a navíc se vám na ně pravděpodobně přichytí i nějaké blátíčko, které se často ukrývá na dně více či méně hlubokých kaluží. Pokud chcete mít relativně čisté (a suché) boty, kalužím se proto raději vyhýbejte.
2) Nechoďte trávou
Pokud nemáte pejska, který neposlechne na přivolání a tudíž jej musíte mít stále připnutého na vodítku a běháte za ním, aby se mohl vyvenčit, není důvod, abyste za vlhkého deštivého počasí procházeli trávou, pokud ovšem jinudy cesta nevede. Kromě zvířecích exkrementů, které jejich nezodpovědní páníčci uklidit zapomněli nebo je nesebrali záměrně, totiž v trávě číhá ještě další nepřítel čistých bot – bahno, které se na ně nalepí, aby postupně odpadávalo a nenápadně se tak dostalo až k vám domů, kde zaneřádí vstupní zónu.
3) Čistěte psovi tlapky
Když už jsme je zmínili, můžeme u pejsků ještě chvíli zůstat. Je jasné, že pokud váš chlupáč není starý a nebrká si přes drápky o prsty, čímž je rozdírá do krve, nebo nemá nějaký jiný zdravotní problém, nepotřebuje botičky, které byste mu vždy po příchodu z venku sundali a umístili do botníku vedle těch svých. Pejsci chodí po venku „na boso“ a všechno, co se na jejich tlapky přichytí, vám potom přinesou domů – na zem, na pohovku, na postel… Záleží, kde všude svého chlupáče pouštíte. Abyste předešli zaneřádění bytu, mějte přede dveřmi připravený ručník a tím psovi vždycky otřete tlapky. Teprve potom ho pusťte dovnitř a tento zvyk cvičte už od štěněcího věku. Existuje tak šance, že si pejsek vštípí, že bez utření pacek dovnitř nesmí a dost možná tak předejdete nepříjemnostem plynoucím z toho, když rozjívené zablácené zvíře vtrhne do čistého a suchého bytu. Pokud má pejsek tlapky hodně zaneřáděné, osprchujte mu je ve vaně či sprše.
4) Čistěte si boty
Vy se sice na venek na rozdíl od vašeho psa přezouváte, pokud ale zablácené boty několik dní neumyjete, bahno pěkně zaschne, začne se drolit a když na sebe s každou další procházkou nabalí další a další vrstvy, budete za sebou trousit nemilé dárečky. A čištění takových krust potom také není procházka růžovým sadem. Abyste tomu předešli, očistěte vždy boty před vstupem dovnitř na rohoži (Žádnou nemáte? Tak si ji pořiďte! Je to velmi praktický pomocník zachycující tu nejhorší špínu.) a pokud jsou hodně zaneřáděné, proveďte s nimi stejný proces jako se špinavými psími tlapkami – rovnou je umyjte, buď v kýblu nebo ve vaně.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock