Pelech je pro psa velmi důležitý: významně přispívá k pocitu psychické pohody, představuje jeho útočiště, kam se může odebrat, když si chce odpočinout, nebo když ho vy odkážete na „místo“. Jeho výběr by se proto neměl podceňovat. Jaké faktory při něm zohlednit?
I když se může zdát, že pes vlastně žádný pelech nepotřebuje, protože polehává a pospává různě po bytě či domě, opak je pravdou. Zejména pro štěňata je důležité mít kousek „svého“ prostoru, kde mají klid a soukromí. S tím souvisí i fakt, že pelíšek by neměl být umístěn v nejfrekventovanější zóně bytu, ale spíše někde, kde je klid, ticho a možná i trochu šero. Víme tedy, kam pelech umístit, čím se ale řídit při jeho výběru?
1. Správná velikost
Velikost pelechu se odvíjí od velikosti psa a má významný vliv na teplo a pohodlí, které ve spánku zažívá. V příliš malém pelíšku se bude cítit stísněně, když kolem sebe bude mít moc prostoru, může mu být naopak zase zima. Nejlepší je, když pejska změříte – od špičky nosu ke kořeni ocasu, to napoví vhodnou délku pelechu, od ramene k podlaze, což řekne ideální šířku. K naměřeným hodnotám připočtěte ještě pár centimetrů, aby měl pejsek rezervu a mohl se dle libosti rozvalit.
2. Specifické zdravotní potřeby
Je důležité vzít v úvahu jedinečné zdravotní potřeby vašeho psíka, protože kvalitní „postel“ může mít velký vliv na jeho pohodlí. Pokud mazlíček trpí artritidou nebo vyžaduje zvláštní podporu kloubů, pravděpodobně mu sedne ortopedický pelíšek navržený speciálně s ohledem na nemocné klouby. Takové typy pelechů bývají většinou vybaveny ortopedickou matrací z paměťové pěny s vysokou hustotou, která poskytne podporu kloubům, páteři a svalstvu, protože se přizpůsobí tělu pejska a tím uleví od bolesti. Prodávají se i termální pelechy, které pomáhají zlepšit krevní oběh, pořádně zahřejí a poskytují úlevu od artritických bolestí. Starší psíci ocení ortopedické pelechy s nižším vstupem, pokud trpí inkontinencí, sáhněte po voděodolném lůžku, které se snadno čistí. Dlouhosrstí psi a ti, kteří jsou stavěni pro chladnější podnebí, jako třeba husky, mohou být v letních měsících náchylní k přehřátí, jehož riziko může snížit pelech poskytující dostatečnou cirkulaci vzduchu, který by měl být vyvýšený.
3. Poloha, ve které spí
Vedle velikosti a zdravotních potřeb je při výběru pelechu nutné zohlednit i pejskovy zvyky, především polohu, ve které spí. Pokud nejčastěji spinká v klubíčku, může být pro něj tou nejlepší volbou pelíšek ve tvaru iglú, který se podobá noře, kam si zvíře může zalézt a stočit se v ní, nebo pelech košíkového typu s vyvýšenými okraji, které pejska zahřejí a poskytnou navíc podporu pro hlavu, když si ji budou chtít opřít – jistě jste si všimli, že někteří psi nejraději lehají tak, že si v rozličných polohách o různé předměty, včetně vašich nohou, opírají hlavu. Pokud se pes naopak rád rozvaluje, lehá si na záda a roztahuje se, ocení spíše pelech ve stylu polštáře nebo matrace, které nemají žádné vyvýšené bočnice a umožňují psovi, aby se pořádně natáhl.
4. Zda spí venku nebo uvnitř
Pro venkovní psí spáče jsou vhodné vyvýšené venkovní pelechy odolné vůči vodě a UV záření – oproti vnitřním pelechům bývají odolnější, snadno se čistí a vydrží všechna roční období. Plošiny na spaní mívají tyto pelechy vyrobeny z trvanlivé látky jako je pytlovina nebo stínící tkanina, v nichž se nedrží tolik prachu ani špíny jako v plyšových materiálech. Některé kusy jsou dokonce ošetřeny speciální protiblechovou úpravou, která pomáhá předcházet tomu, aby sem blechy kladly vajíčka. Abyste se pojistili a poskytli psíkovi skutečně dost tepla, můžete pelíšek navíc ještě vystlat plyšovými hračkami nebo dekami.
5. Doplněk do bytu
Poslední faktor je spíše pro vás než pro vašeho psíka – na pelech se můžete mimo jiné podívat i jako na pěkný doplněk do bytu. Vyberte ho tak, aby vedle toho, že zohlední všechny výše zmíněné potřeby vašeho psíka, zapadne i k vám domů – slaďte barvu, vyberte do něj tematické hračky, pěkné deky… Pelíšek se musí líbit především pejskovi, když jej ale vyberete chytře, může se líbit i vám.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock