Při výběru nového bydlení není důležité jen to, jak bude byt vypadat a kde bude situován, rovnocenně záleží i na tom, s kým ho budete sdílet. Pokud neplánujete bydlet s partnerem nebo příbuznými, vyplácí se dát si s výběrem spolubydlícího opravdu práci. Co předem rozmyslet a na co dávat pozor?
Nejen, že vám bude dělat společnost, kromě toho pomůže i s náklady na bydlení. Tyto dva aspekty obvykle tvoří hlavní důvody, proč lidé uvažují nad tím, že k sobě do bytu ještě někoho přiberou. Soužití s někým, koho dobře znáte, je sázka na jistotu, na druhou stranu vám daného člověka může ukázat v nelichotivém a ničím nepřikrášleném světle, jež může váš původní vztah narušit. Není proto divu, že mnoho lidí k sobě vybírá spolubydlícího, kterého nezná. Buď si sednete a stanou se z vás přátelé, nebo budete mít společníka, se kterým si nebudete do života zasahovat, ale v případě potřeby se vzájemně podpoříte. Ani jedna skutečnost není k zahození.
Jak vybrat spolubydlícího
Ať tak či tak, každodenní sdílení domova s cizí osobou není záležitost, která by se měla brát na lehkou váhu. I když si třeba budete držet odstup, svým způsobem si toho člověka k tělu budete muset pustit – bude s vámi přeci sdílet byt. Aby soužití fungovalo, je třeba předem promyslet několik záležitostí a zohlednit všechny faktory, které by se v budoucnu mohly stát potenciálním zdrojem problémů. Na co všechno tedy při výběru nového spolubydlícího myslet?
1. Nebuďte unáhlení
Nikam nespěchejte, se všemi adepty se v klidu seznamte. V dnešní době je asi nejjednodušší sdílet nabídku na sociálních sítích. Jakmile se vám někdo přihlásí, proklepněte si ho nejprve přes profil a potom osobně. Dejte si čas na rozmyšlení a nejednejte ukvapeně.
2. Ujistěte se o finanční solventnosti
Jedním z hlavních důvodů, proč hledáte spolubydlícího, je skutečnost, že chcete, aby se s vámi podělil o úhradu výdajů za bydlení. Proberte předem otázku financování, ujistěte se, že spolubydlící má pravidelný příjem, že se jedná o zodpovědného člověka, který nebere takové záležitosti na lehkou váhu, zkrátka, že se na něj můžete spolehnout. Určitě nechcete někoho, z koho budete muset peníze tahat a pořád se mu připomínat…
3. Zeptejte se na životní styl
Nemusíte mít stejné koníčky a zájmy, musíte si ale celkově sednout. Jedině tak dokážete své režimy sladit tak, abyste vedle sebe zvládli bezproblémově žít. Jinými slovy: pokud je jeden pařmen a vrací se domů nad ránem, zatímco druhý chodí spát se slepicemi a ráno si rád přivstane, aby si zacvičil jógu, pravděpodobně se nejedná o ideální příklad spolubydlících, kteří si rozumějí.
4. Stanovte zásady zdravého soužití
Vzájemně si sdělte, co od spolubydlení očekáváte, a pokud se nesejdete, běžte od toho. I v případě, že se ve svých očekáváních sejdete, tím ale práce nekončí, nýbrž začíná. Teď je na řadě stanovit si základní pravidla jako je režim uklízení, nákupy, financování toho a toho. Můžete se dohodnout, kdy a jak si domů vodit návštěvy, zda budete respektovat nějakou večerku a spoustu dalšího, jako jsou třeba (ne)společné nákupy, sdílení toaletního papíru (nebo bude každý kupovat vlastní?), jídelníčku a podobně. Neponechte nic náhodě a své nápady si sepisujte, abyste je potom při konverzaci nezapomněli vytáhnout a probrat.
5. Respektujte se
Když už k sobě po pečlivém zvážení někoho vyberete, važte si ho a pečujte o vzájemný vztah. Vše vychází z úcty a respektu, dopřávejte je svému spolubydlícímu a buďte zpočátku shovívavý. Přeci jen se jedná o zcela novou situaci, na níž si budou muset všichni zúčastnění nejprve zvyknout. Případné nesrovnalosti se snažte vyřešit s klidem a chladnou hlavou, zbytečně se nehádejte, diskutujte, ale nenapadejte. Chovejte se zkrátka tak, jak byste chtěli, aby se spolubydlící choval k vám. Uvidíte, že se vám to v dobrém vrátí.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock