Letní období stoupajících teplot se pomalu, ale jistě blíží. Proto přichází čas provést revizi klimatizace, která v horkých dnech funguje jako vaše záchranná brzda. Abyste měli čas na korekci případných závad, začněte s tím už teď, když máte ještě dost prostoru na to uvést v případě potřeby věci zase do pořádku.
Centrální klimatizace využívá vnitřní klimatizaci a venkovní kompresor. Kondenzační jednotka je obvykle umístěna venku a právě ona je tou částí, jíž je potřeba čistit a udržovat. Vzhledem k tomu, že během chladných měsíců byla jednotka nečinná a hromadilo se na ni suché listí i další nečistoty, je dobré ji po zimě uvést zase do kondice. Obvykle k tomu postačí výměna filtru, vyčištění kondenzátoru a provedení několika drobných kontrol. Jaké konkrétní kroky provést?
1. Bezpečnost především
Před prací na klimatizačním systému vypněte jistič a před servisem klimatizační jednotky nezapomeňte vypnout napájení kondenzátoru na servisním panelu. Kondenzátor má také obvykle 240voltovou odpojovací skříňku odolnou proti povětrnostním vlivům umístěnou v blízkosti jednotky. Obsahuje páku, pojistky nebo jistič pro vypnutí kondenzátoru. To také určitě vypněte.
2. Vyčistěte nebo vyměňte filtry
Filtry pece nebo vzduchotechnického zařízení byste měli měnit vždy, když začne být patrné, že jsou ucpané prachem, nebo minimálně dvakrát ročně. Pokud je nevyměníte nebo nevyčistíte, dojde k omezení proudění vzduchu a snížení účinnosti práce vaší klimatizační jednotky. Zaprášené filtry také recirkulují prach do vašeho domova.
3. Vyčistěte cívky kondenzátoru
Očistu si zaslouží i spirály kondenzátoru a ventilátor. Kondenzační jednotka centrální klimatizace je většinou umístěna venku a jde o velký ventilátor v kovové krabici s bočnicemi, které vypadají jako mřížky. Pokud byla jednotka během zimy zakrytá, nyní ji odkryjte, pokud zakrytá nebyla a je zaneřáděná, nejprve ji omeťte a zbavte nahromaděných připomínek zimy. Dále se ujistěte, že je ventilátor volný a žádné nečistoty mu nebrání v pohybu. Potom zkontrolujte, zda nejsou něčím ucpány cívky, pokud ano, vyčistěte je pomocí speciálního kartáče nebo jemného vysavače či hadříku – nejprve zvenčí, potom i zevnitř. K cívkám se dostanete tak, že odstraníte horní a boční panely nebo ochranné mřížky kondenzační jednotky a zvednete horní část. Předtím se ještě ujistěte, že napájení kondenzační jednotky je vypnuté a netahejte za žádné dráty.
4. Věnujte péči základně kondenzátoru
Pokud má vaše klimatizační jednotka odtok, ujistěte se, že je čistý. Pomocí vysavače nebo hadru vyčistěte lopatky ventilátoru, vnitřek jednotky zbavte přebytečné vody. Jakmile máte hotovo, můžete kondenzátor znovu sestavit.
5. Podívejte se na vedení chladicí kapaliny
Chladicí trubice s chladicí kapalinou vedou z výparníku klimatizace uvnitř do venkovního kondenzátoru a obvykle jsou pokryty pěnovou izolací. Zkontrolujte, zda je izolace všude v pořádku a zda nejsou třeba místa, kde je roztřepená, porušená nebo zcela chybí. Pokud ano, vyměňte za nové pěnové izolační návleky nebo vedení spirálovitě obtočte izolační páskou.
6. Otestujte jednotku
Jednotku nechte po údržbě pořádně vyschnout, poté otestujte její funkčnost a zapněte ji tak, že nejprve vypnete termostat nacházející se uvnitř, potom zapnete napájení na odpojovací skříňce i na hlavním panelu a posléze přepnete termostat na chlazení. Pokud si nejste s čímkoliv jistí, poraďte se s technikem.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock