Zálohy za elektřinu a plyn se stále plošně zvedají, mnoho domácností už přestalo otálet a bez ostychu zvažuje možnosti, jak využívat energie efektivně, cíleně a bez zbytečných nákladů. Na to, abychom se naučili energiemi neplýtvat, není pozdě, ale je určitě nejvyšší čas.
Přestože konečně skončila topná sezóna a nemusíme tak zrovna řešit, jak se úsporně zahřát, je celá řada dalších každodenních činností, které děláme automaticky, nad kterými moc nepřemýšlíme, a přitom díky tomu zbytečně zvyšujeme svou spotřebu energií.
Jak šetřit energiemi v kuchyni
Možná i vy znáte ten nešvar, umýt sem tam nádobí pod tekoucí vodou. Z dlouhodobého hlediska se takový zlozvyk ale rozhodně nevyplatí. Úsporná myčka nádobí v kategorii A++ nebo A+++ je to, co potřebujete pro skutečnou úsporu. Naučte se ale nepodléhat pokušení zapínat ji poloprázdnou. Svůj velký význam při snaze o úsporu energií v kuchyni mají překvapivě i mikrovlnné trouby, ty ve srovnání s klasickým způsobem vaření ušetří až polovinu energie. Vařte v úsporných tlakových hrncích, nebo alespoň používejte při vaření pokličku, abyste co nejvíc zabránili úniku tepla. S úsporou energie vám může znatelně pomoci také sklokeramická plotna, která se rychle zahřeje a stejně tak rychle umí zase vychladnout.
Chcete ušetřit za elektřinu? Vyzkoušejte naše tipy!
Úsporný provoz lednice a mrazáku
Základem bude samozřejmě pořízení co nejúspornějšího modelu, (A+++) ale co dál? Lednici či mrazák nepřisouvejte až na zeď, cirkulace vzduchu kolem spotřebiče je důležitá pro zamezení přehřívání. Stejně tak nebude rozumné umístit je například hned vedle sporáku, nebo radiátoru. Potraviny pak ukládejte do lednice správným způsobem, do přihrádek, které jsou určeny pro zeleninu, maso, mléčné výrobky a podobně. Teplota uvnitř lednice se na různých místech liší a na to je nutné brát zřetel, aby nám v ní potraviny vydržely co nejdéle. Horní část, kde je tepleji, se bude hodit například pro uskladnění másla, vajec, sýrů apod. Střední část je vhodná například pro polotovary nebo zbytky vařených jídel, dolní část je pak určena pro uchování zeleniny, masa a uzenin. Mrazák si žádá pravidelnou údržbu v podobě odmrazování. Námraza zvyšuje výkon a tím i spotřebu energie, podle doporučení výrobců je tak vhodné odmrazit a vyčistit mrazničku zhruba jednou za měsíc.
Jak ušetřit při používání elektroniky a osvětlení
V důsledku zdražování energií, které jak se zdá, ještě není u konce, je na čase důsledněji zhasínat a také vypínat domácí spotřebiče. Elektronika, která po prvotním vypnutí zůstává v tzv. pohotovostním režimu, nadále spotřebovává elektřinu, která do ní proudí, pro skutečnou úsporu tak bude lepší vypojovat přístroje ze sítě. Po odchodu z místnosti, pokud se ovšem nehodláte do dvou minut zase vrátit, zhasínejte. Staré klasické žárovky vyměňte za úsporné LED žárovky nebo zářivky, ty klasické můžete ponechat tam, kde není potřeba svítit příliš často, například ve sklepě apod.
Kolik stojí sledování televize, jak si spočítat její spotřebu a ušetřit?
Provoz starší televize se spotřebou 385 W, stojí ročně kolem 2 000 až 2 500 Kč. U novějších modelů se spotřebou 85 W vychází provoz zhruba do 500 Kč. Příkon televize se uvádí ve wattech a najdete ho na energetickém štítku či návodu, s jeho pomocí lze snadno vypočítat celkovou spotřebu v kilowatthodinách, tu vynásobit částkou, kterou běžně platíte za jednu khW a zjistíte, kolik vás každodenní sledování televize vlastně stojí. Při výběru nové, úspornější televize je pak dobré zaměřit se právě na její příkon. Nemalé částky je pak možné ušetřit nepoužíváním výše uvedeného pohotovostního režimu, který sice umožňuje okamžité zapnutí televize po zmáčknutí tlačítka na dálkovém ovladači, ale ani tahle vychytávka určená k našemu pohodlí zkrátka není zadarmo.
Veronika Moreira Túmová
fotografie: Shutterstock