Léto a prázdniny – to je samozřejmě období spojené především s koupáním. Pokud nejste příznivci koupání v přírodě, pak je pro vás jasnou volbou jistě bazén. Víte ale, jak správně provést jeho údržbu před začátkem sezóny, která právě klepe na dveře?
Správná údržba bazénu prodlouží jeho životnost, ať už jde o bazén s celoročním provozem nebo jen ten sezónní. Nebudou tak nutné časté a mnohdy i nákladné opravy. S přípravou bazénu na léto se nevyplatí příliš otálet, tropické teploty vás mohou zastihnout zcela nepřipravené. Drží-li se noční teploty trvale nad nulou, už není třeba čekat.
Kdy začít s odzimováním a přípravou bazénu?
Kdy konečně vytáhnout bazén a začít ho znovu připravovat na léto? To závisí samozřejmě dost na počasí. Pokud jsou příhodné podmínky a noční mrazíky už nehrozí, můžete začít, ideálně v době od konce dubna do června. U bazénu, který je přes zimu skrytý a uložený, bude potřeba zkontrolovat celkový stav a odhalit případná protržení či jiná poškození. Dále pak zkontrolovat veškeré spoje, stav přípojných hadic a všech těsnění. Při napouštění vody je třeba odhalit veškeré případné závady na přídavné technologii. Jako první zapojíme bazénovou filtraci, až poté solární ohřev a dávkovač chemie.
Čištění bazénu snadno a rychle
Pokud jste bazén důkladně vyčistili před jeho zazimováním, budete mít méně práce právě nyní, před jeho přípravou k letnímu provozu. Není-li v bazénu ještě napuštěna voda, použijte speciální čisticí prostředky určené k čištění bazénů. Stěny a dno bazénu je třeba vyčistit od usazenin, vodního kamene a mastnoty. Jestliže v bazénu voda je, k čištění dna bude vhodné použít bazénový vysavač, při jeho použití je však nutné dávat pozor, abyste nerozvířili usazeniny a špínu. Pokud jste odpůrci chemického čištění, můžete se pustit do údržby bazénu ekologickým způsobem, pomocí parního čističe. Ten spolehlivě odstraní viditelné nečistoty a poradí si i s desinfekcí.
První filtrace vody
Správně fungující filtrace vám ušetří starosti i peníze, protože díky ní nebudete muset tolik investovat do chemické úpravy vody. Nutná je kontrola všech potrubních spojů a čerpadla, aby nedocházelo k úniku vody. Na filtrační nádobě je potřeba seřídit také její časové spínače a spustit odvzdušnění. První filtrování vody pak probíhá čtyřiadvacet hodin a je třeba sledovat průtok filtru i jeho zanášení nečistotami. Filtrační písek bude dobré vyměnit alespoň každou druhou sezónu.
Čištění a desinfekce vody
Bazénová desinfekce bude dobře fungovat jedině tehdy, pokud hodnota pH nebude v rozmezí 7,0 až 7,4. Vyšší hodnota pH totiž snižuje účinnost chlorové dezinfekce a ve vodě se objeví mléčný zákal. Nižší hodnota pH zase způsobuje korozi kovových částí bazénu. Obojí pak může škodit pokožce i očím, je proto nutné udržovat hodnotu pH ve správném rozmezí. Po aplikaci chloru, například pomocí chlorových tablet, počkejte cca 24 hodin. Pak změřte hladinu pH ve vodě použitím speciálních testerů. Obsah chloru ve vodě by měl být 0,3– 0,6 ml na litr.
Úklid okolí bazénu
Stejně jako samotný bazén, i jeho nejbližší okolí potřebuje údržbu, aby nedocházelo příliš často ke znečišťování a zanášení bazénu díky těmto okolním vlivům. Čistícími prostředky umyjte i dlaždicové nebo jiné plochy kolem bazénu, jakékoli znečištění ploch v blízkosti vody očistěte tekutými čistícími prostředky. Bazén by měl být na volném prostranství, pokud možno dál od stromů a keřů, z nichž může vítr snadno přenést listí, pyly, jehličí a během letních bouřek třeba i kusy větví přímo do bazénu.
Veronika Moreira Túmová
fotogalerie: Shutterstock