Neplatit už nájem cizím lidem, postavit si vlastní dům a být konečně pány svého životního prostoru. Sen mnoha mladých rodin, který se však v poslední době stává spíš noční můrou. Podle realitních expertů se kvůli prudkému nárůstu cen stavebních materiálů i prací, ale také splátkám hypoték, trojnásobně zvýšil prodej rozestavěných domů.
Lidé často přehodnotí svůj záměr a vzdají svůj sen o bydlení už v průběhu zrealizování hrubé stavby. Z poznatků o letošních cenách stavebnin i hypoték tak vyplývá, že kdo si stihl postavit dům nejdéle před rokem, ušetřil s největší pravděpodobností sta tisíce, ale i miliony korun.
Omezená dostupnost stavebnin
Náklady na stavbu domu vzrostly dle odborníků meziročně téměř o pětinu, což je důsledkem skokového nárůstu cen stavebních materiálů. Svou roli sehrála koronavirová pandemie, ale samozřejmě také následná krize spojená s válkou na Ukrajině. Lidé, kteří se letos rozhodli pro stavbu vlastního domu, se kromě nárůstu cen potýkají i se značným omezením dostupnosti některých stavebních materiálů, k němuž došlo právě v důsledku zmíněné globální pandemie a následného konfliktu na Ukrajině. Skokový nárůst cen stavebních materiálů začal však už loni, týkalo se to zejména dřeva, železa a polystyrenu. Celkové náklady na stavbu domu tak letos vystoupaly na nejvyšší hodnotu za posledních pětadvacet let. Spolu se zdražením hypoték a zpřísnění jejich dosažitelnosti se tak dostupnost vlastního bydlení drasticky snižuje.
Hypotéky a inflace
Už v polovině roku 2021 česká centrální banka zareagovala na rostoucí inflaci zvýšením úrokových sazeb. Hypoteční sazby jsou však stále podstatně nižší než samotná inflace, která podle oficiálních údajů Českého statistického úřadu dosáhla v lednu letošního roku rekordních 9,9 %. Na jaře došlo ke plánovanému zpřísnění podmínek pro získání hypotéky. Podle odhadů tak má v letošním roce nejméně desetina potenciálních klientů problém na hypotéku dosáhnout nebo ji vůbec nezískají. Přísnější podmínky doléhají zejména na žadatele do 36 let věku, tedy na mladé rodiny.
Stavební pozemek dál od města?
Podle odborníků právě kvůli zvyšujícím se cenám nemovitostí lidé častěji hledají objekty vhodné k vlastnímu bydlení dál od velkých měst, což se týká i stavebních parcel. Zájem je také převážně o menší pozemky. Současná situace obchodu s rezidenčními nemovitostmi podle nich nepřeje a vyhlídky na to, že by ceny stavebních pozemků začaly klesat, jsou v této chvíli mizivé. Zhoršením dostupnosti hypoték, vysokou cenou nemovitostí a rostoucími stavebními náklady klesá i poptávka, ceny stavebních pozemků navíc stále mírně stoupají a jejich nabídka je nedostatečná. Mnohdy se jako stavební parcely nabízejí i pozemky, které tyto parametry nesplňují, nebo jejich připravenost ke stavební činnosti není dokončená. To se týká například připojení na inženýrské sítě.
Roste zájem o staré domy i podnájmy
Dalším faktorem jsou stoupající ceny energií, které dělají starosti mimo jiné seniorům žijícím například na vesnicích, v plně nevyužitých dvougeneračních domech, často nezateplených, se staršími okny apod. Starší domy jsou v současné době mladými rodinami s dětmi stále vyhledávanější, zdá se to být pro ně schůdnější cesta ke snu o vlastním bydlení. Staré domy často nabízejí také lidé, kteří stavbu zdědí, nemají peníze na její údržbu či rekonstrukci, a nehodlají ji ani v budoucnu využívat. Někteří se také z neřešitelnosti situace vracejí do podnájmů, i když i jejich cena stoupá.
Veronika Moreira Tůmová
fotogalerie: Shutterstock