Spoléháte se na ocet jako na dezinfekci a čistič v jednom? Možná byste měli zpozornět, protože ve všech ohledech není tak spolehlivý, jak nejspíš předpokládáte. Co s ním dělat a co ne, co zmůže a na co nestačí, zkrátka kdy je vhodné ho použít a kdy nikoliv?
Určitě už jste slyšeli, že ocet je skvělým dezinfekčním prostředkem, takže jej pravděpodobně sem tam využijete k odstranění nepříjemných pachů, nečistot i špíny. Někteří jej pro vyšší účinnost míchají s jedlou sodou. Pravdou ovšem je, že při užívání octa je na místě opatrnost. Rozhodně platí, že se jedná o spolehlivý čistič, o jeho dezinfekčních vlastnostech už ale odborníci tak vysoké mínění nemají.
Proč je to čistič a ne dezinfekce
Pojmy čištění a dezinfekce nejsou významově totožné, ačkoliv mnohdy dochází k jejich záměně. Čisticí prostředky, jako je ocet, z povrchu odstraní nečistoty a dokonce i některé choroboplodné zárodky, nezničí ale bakterie ani viry, to je práce dezinfekčních prostředků, které patogeny buď neutralizují, nebo zlikvidují.
Pár užitečných tipů jak si uklidit domácnost ekologicky a s úctou k životnímu prostředí.
Co dokáže
Ocet obsahuje asi 5 % kyseliny octové, díky níž vaši domácnost účinně zbaví nečistot, prachu a zbytků mastnoty, funkci dezinfekce ale zastat nesvede. Ve skutečnosti platí jen na některé škodlivé mikroorganismy jako je Salmonella nebo E.coli, v tomto směru může pomoci jako dezinfekce ústních kartáčků nebo listů salátu. To je ale všechno.
S čím vám doma pomůže
Ocet je ekologický produkt, který se při domácích pracích může stát dobrým partnerem. Můžete po něm sáhnout v řadě případů, dávejte si ovšem pozor na očistu voskovaného dřeva, žuly, mramoru, litiny a hliníku. Tyto povrchy by kyselina octová mohla poškodit. Kde všude jinak ale ocet můžete bez obav využít?
1. Vyčistí potrubí
Pomůže vyčistit ucpané odpady, plísně i minerální usazeniny, třeba vodní kámen v rychlovarné konvici. Do ucpané trubky stačí nalít tři šálky vařící vody, přidat šálek jedné sody a šálek octa s trochou vody. Počkejte 10 minut a zalijte dalšími dvěma šálky vroucí vody.
2. Odstraní skvrny v šálcích
Pokud vaše oblíbené hrníčky hyzdí nevzhledné skvrny, které nejdou umýt, smíchejte v nich lžičku jedné sody se lžičkou octa, promíchejte, nechte pár minut působit a umyjte jako obvykle.
3. Hodí do gala mikrovlnku
Pokud chcete vrátit do kondice vaši mikrovlnnou troubu a zbavit ji nečistot a mastnoty, smíchejte díl octa se čtyřmi díly vody, umístěte dovnitř, zapněte a ohřívejte do doby, než začne z nádoby stoupat pára. Vnitřek potom setřete vlhkým hadříkem.
4. Domácí čistič
K výrobě domácího čističe na bázi octa budete potřebovat jen dvě ingredience. Díl bílého destilovaného octa smíchejte se čtyřmi díly destilované nebo filtrované vody, vlijte do láhve s rozprašovačem a použijte k očistě jakéhokoliv povrchu (vyjma těch, pro něž se nehodí, jež jsme jmenovali výše): postříkejte a následně setřete vlhkým hadříkem.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock