Hydroponie neboli hydroponické pěstování rostlin je důmyslný způsob pěstování v živném roztoku, který dokáže rostlině dodat vše potřebné, k čemuž by normálně potřebovala nutné uchycení v půdě. Zjednodušeně řečeno je hydroponie pěstování rostlin bez použití půdy.
Pokud si ale myslíte, že jde v pěstování rostlin o převratnou novinku poslední doby, skutečně tomu tak není. Nejstaršími příklady hydroponické kultivace rostlin jsou visuté zahrady v Babylónu nebo plovoucí zahrady v Číně. V moderním pojetí je však hydroponické pěstování nesmírně efektivní a zároveň ekologické. Navíc se netýká jen vyspělého komerčního zemědělství, ale je dostupné každému, kdo se do něho chce pustit.
Hydroponie pro každého
Proč je hydroponie neboli hydroponické pěstování rostlin stále oblíbenější a zajímají se o něj i úplní začátečníci? Je to jednoduché. Hydroponický systém podporuje rostliny v rychlejším a mohutnějším růstu, vypěstovaná zelenina obsahuje více vitamínů a nebývá ohrožena chorobami ani plevelem. Při nutnosti odjezdu z domova pak není nutné řešit pravidelnou zálivku rostlin, a tak se skutečně není čemu divit, že popularita hydroponického pěstování roste. Ani začátečníci se nemusí bát složitých postupů a drahých či špatně dostupných pomůcek. Vystačí si s rostlinou, živným roztokem a tzv. pěstebním médiem pro uchycení rostliny v hydroponickém květináči. Kompletní hydroponický systém pak usnadní kultivaci vybraných rostlin, a to bylinek i vybraných druhů ovoce a zeleniny, které jsou pro tuto metodu pěstování vhodné.
Hydroponické pěstování v domácích podmínkách
Proč se vlastně doma začít věnovat hydroponii? Hydroponické pěstování obohatí váš stůl o čerstvá domácí rajčata, saláty nebo čerstvé bylinky. Stačí trocha volného prostoru a chuti pustit se do toho. Domácí hydroponická pěstírna vyžaduje sice specifické vybavení, ale není třeba se toho bát. Neobejdete se bez speciálního hnojiva pro hydroponii a pomůcek k přípravě a údržbě zálivky. Hnojiva pro hydroponické pěstování obsahují veškeré živiny, které rostlina potřebuje pro zdravý růst, a to v koncentrované formě minerálních solí rozpustných ve vodě. Výrobci nabízejí různé režimy výživy, proto se při nákupu poraďte s prodejcem, která řada hnojiv je právě pro vaše potřeby ta nejvhodnější. Hydroponické květináče by měly být opatřeny ukazatelem vodní hladiny, kterou je třeba udržovat na optimální hodnotě. Voda na doplnění by neměla být dešťová, chlorovaná ani příliš tvrdá, ideální je použít odstátou vodu o přibližné teplotě 20 °C. Mnohem efektivnější i pohodlnější je pořídit si automatický zavlažovací systém, který bude doplňovat tekutiny ze zásobníku dle potřeby.
Co všechno můžete doma pěstovat hydroponickým způsobem?
Díky domácí hydroponii si snadno vypěstujete bylinky, zeleninu i své oblíbené ovoce. Pokud jde o hydroponické pěstování bylinek, vhodná je máta, bazalka, šalvěj nebo tymián. Ze zeleniny se doporučují cherry rajčata nebo saláty, z ovoce pak určitě jahody. Hydroponie vám však může pomoci i ke snadnějšímu pěstování pokojových rostlin. Okrasné rostliny vhodné pro hydroponii jsou například draceny, fíkovníky, diefenbachie nebo břečťany, dále pak africké fialky, tulipány, narcisy a některé druhy orchidejí.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock