zpět

Hedvika Novotná - interiérová designérka o ženách

Na první pohled křehká žena s jasným a přesvědčivým názor, která svým úsměvem rozzáří okolí. Po delším rozhovoru však zjistíte jak silnou a statečnou ženu máte před sebou. Hedvika má ráda svůj prostor a užívá si ticha. Nalézá v něm energii, nachází množství kreativních a tvůrčích nápadů, které pak implementuje ve své práci interiérové designérky. Její současná práce je jakýmsi vyústěním dlouholeté snahy o nalezení a plnění si snu. Svoji práci dělá s láskou a s plným nasazením. V minulosti pracovala pro nadnárodní korporace působící v oblasti výroby komponentů pro nábytkářský a stavební průmysl, ale její touha po neustálém vzdělávaní se v oblasti designu ji přivedla až k založení vlastní značky NOVOdesign www.novodesign.cz. Ráda čte zahraniční blogy, navštěvuje výstavy a výtvarné kurzy. Hedvika říká: prostor  a věci, kterými se obklopujeme, ovlivňují náš život více, než si připouštíme. Věřím, že kvalita bydlení značné působí na lidskou psychiku a celkovou životní pohodu.

 

Žena a cíle?
Každá žena by měla mít za cíl být sama sebou, ale hlavně ženou. V dnešní uspěchané a trošku divné době na to zapomínáme. Jsme soběstačné, zvládáme "přitlouci hřebík", vedeme týmy mužů, jsme podnikatelky, organizátorky, matky na plný úvazek, ale přitom zapomínáme na to být ženami. Myslím, že každé ženě by prospělo, kdyby se z ní sem tam stala "slabá a křehká bytost". Angelina Jolie jednou řekla, že "ať je žena jakkoli silná, čeká na muže silnějšího než je sama... Ne proto, aby omezoval její svobodu, ale aby jí dal možnost být slabá."

Žena a předsudky?
Největším a stále přetrvávajícím předsudkem je to, že žena MUSÍ zvládat všechno: být dokonalou matkou, manželkou, milenkou, hospodyňkou, podnikatelkou, pečovatelkou, organizátorkou. NEMUSÍ.

Žena a strach?
Zdá se, že ženám byla do vínku dána větší porce empatie, a proto pokud se žena někdy něčeho obává, většinou nemá obavy o sebe, ale o druhé.

Žena a uvědomění si vlastní hodnoty?
Myslím, že uvědomění si vlastní hodnoty jde ruku v ruce s věkem a s nabytými životními zkušenostmi. Ze svého okolí vnímám, že v životě ženy je často velkým milníkem věk kolem čtyřicítky. Buď se žena probudí z dosavadní životní letargie, která je většinou zapříčiněna staráním se o druhé, a začne si konečně uvědomovat svoje hodnoty a ženství. Někdy to však dopadne i naopak a velké procento čtyřicátnic na život bohužel rezignuje.

Žena a dary nedokonalosti?
Velkým darem ženy je umět své dary nedokonalosti využít pro dokonalost. Když si žena uvědomí a přijme svou slabost a naučí se v ní nalézt svou sílu, její život bude snazší.

Žena a feminismus?
Díky tomu, že je pojem feminismus velmi obšírný a každý si ho vykládá jinak, ani odpověď nebude jednoznačná. Pokud feminismus znamená boj za práva žen v zemích třetího světa, jsem feministka. Pokud je však feminismus bojem žen proti mužům, kteří ženě ze zdvořilosti otevřou dveře a pomohou jí do kabátu, pak budu hrdou anti-feministkou :-).

Žena a byznys?
Ženy přinášejí do jakéhokoli byznysu či politiky jiný úhel pohledu. Když se vše správně uchopí, je to pak ke prospěchu věci a firmy s ženami ve vedoucích pozicích mohou výborně prosperovat.

Žena a úspěch?
Když je žena úspěšnější než muž ve stejném oboru, pořád se to v mužské společnosti moc neodpouští. Osobně si však myslím, že ženám prioritně nejde o úspěch jako takový. Myslím, že ženy považují za úspěch, když jsou v životě šťastné a neměří úspěch penězi.

Žena a neúspěch?
Úspěšná žena se stává úspěšnou díky velkému množství každodenních neúspěchů, ze kterých se poučí, znovu se postaví na nohy a je pak mnohem silnější.

Žena a prokrastinace?
I když je všeobecně prokrastinace vnímána negativně, mám na to jiný názor. Prokrastinace patří k životu, nejen k tomu ženskému. Vnímám prokrastinaci jako takovou "dočasnou čokoládu pro mozek", aby mohl za nějakou chvíli opět fungovat na plné obrátky.

 

Článek vyšel 18.9.2016 na webu www.zena3t.cz

Přesný odkaz: http://www.zena3t.cz/clanky/blog/rozhovory/5971-hedvika-novotna-interierova-designerka-o-zenach###

Podobné projekty