Určitě nám dáte za pravdu, že sluneční paprsky jsou ve všech směrech životadárné. Nesmí se to ovšem s nimi přehnat. Zatímco venku obvykle hledáme přirozený stín, v interiéru ho vytváříme s pomocí stínící techniky.
Do zařízení interiéru patří nejenom nábytek, koberce, světla, obrazy, ale také zastínění oken, které při správném výběru umí dotvořit celkovou atmosféru prostoru a přitom si ponechává svůj praktický význam.
Rozličné materiály
Stínění v interiéru s pomocí látek má mnohasetletou tradici. Pořídit si můžete závěsy s různým stupněm zatemnění, vyrobené z textilií, které nepropustí dovnitř nejenom slunce, ale také teplo. Velmi pěkně vypadají na oknech rolety nebo žaluzie. Kromě látek se v tomto případě používá i hliník, bambus, PVC a řada dalších materiálů. Při výběru konkrétní varianty je vhodné se orientovat nejenom stylem zařízení, ale také tím, co všechno od stínícího systému požadujete. Látky či materiály se prodávají jednobarevné nebo s různými vzory. Některé firmy umožňují dokonce aplikaci vlastního návrhu na zastínění.
Seznamte se s plissé
Nejenom praktický, ale také útulný interiér vytvoří takzvané plissé. Pokud vám toto označení nic moc neříká, pak vězte, že se pod ním skrývá skládaná látková žaluzie. Plisované látky nabízejí různý stupeň propustnosti světla. Mohou místnost zcela zatemňovat, nebo umožní slunci, aby vás ráno vzbudilo jemným paprskem. Takové pozvolné probouzení je prý dokonce mnohem zdravější, než když vám u hlavy zazvoní budík a vytrhne vás ze spánku. Existují plissé, která mají na sobě napařenou hliníkovou vrstvu, jež eliminuje teplo pronikající v letních měsících do bytu. A takovou přidanou hodnotu oceníme nejspíš všichni. Bezvadné na plissé je, že si na nich můžete nastavit intenzitu stínění. Stačí, když stáhnete a současně vytáhnete horní nebo dolní profil, čímž vznikne stínící pruh, který se dá upravit dle vašich potřeb.
Plissé v interiéru má několik plus: je dekorativní, variabilní a díky povrchovému ošetření látky nejenom že udržuje v letních měsících v místnosti příjemné klima, ale současně v zimních měsících přispěje ke snížení nákladů na topení, protože zamezuje propouštění chladného vzduchu od oken dál do prostoru.
Oblíbené rolety
Minimalistické rolety uspokojí nejenom designové nadšence, ale i milovníky retra a technického pokroku. A proč to? Stále jsou totiž k dostání s klasickým ručním ovládáním, jehož hlavním činitelem je šňůrka, madlo, řetízek nebo táhlo. Na druhou stranu si je můžete pořídit na elektrický pohon, dálkové ovládání, případně se dají nastavit podle časového nebo světelného čidla. Barevně i vzorově jsou přizpůsobivé. Jestliže si nevyberete z běžné nabídky na trhu, výrobci obvykle nabízejí možnost je povrchově přizpůsobit dle vašich požadavků. Propustnost látek představuje možnost, jak si pohrát se světlem a stínem, i kombinaci s dalšími stínícími systémy, tj. záclonami nebo závěsy. Rolety se většinou vyrábějí ze směsi bavlny a polyesteru. Mohou být také opatřeny speciální kovovou vrstvou, která odráží sluneční paprsky, takže se pokoj, kde jsou nainstalované, nepřehřívá. Takovou roletu uplatníte v místnostech, do kterých se v letních měsících opírá celý den slunce, takže později odpoledne a večer v nich už pak bývá leckdy nedýchatelno.
Máte doma alergika, anebo chcete eliminovat úklidové plochy? Pak sáhněte po látce, která je antistatická, což znamená, že nepohlcuje prach a je téměř bezúdržbová. Je ale třeba dodat, že pokud pravidelně stahujete a vytahujete kteroukoli jinou roletu, prach se v ní rozhodně držet nebude, protože ji tak vlastně vyklepáváte. Kromě tradičních oken se rolety dají pořídit i do střešních. Roletám, které vedou od stropu až k podlaze, se říká japonské. Používají se k zastínění velkých prosklených stěn, ale také k rozdělení místností.
Praktické žaluzie
Nejlepší vlastností žaluzií je rychlá regulace intenzity světla a tepla, které v letních měsících pronikají do interiéru. K nejoblíbenějším patří horizontální žaluzie s celostínícím efektem. Co si pod tím představit? Jedná se o žaluzie, které v zataženém módu změní na celistvou plochu bez otvorů a tedy i bez zbytkového světla. Pokud jde o materiály, nezapomeňte, že například látkové žaluzie se nehodí do namáhavého prostředí. Do kuchyně či koupelny tak volte raději žaluzie z hliníku, které se vyrábějí v různých barevných odstínech. Další volbou je bambus, který je nenasákavý, takže se ve vlhku nekroutí, kromě toho je tvrdý a pružný. Také bambusové žaluzie jsou k dostání v rozličných barevných provedeních. Z dalších obvyklých materiálů je třeba zmínit PVC a polyester.
Japonský minimalismus
Modernímu interiéru budou slušet japonské posuvné stěny. Počítejte ale s tím, že vyžadují velkou plochu, aby vynikla kombinace barev a vzorů na jednotlivých panelech. Jestliže se rozhodnete pro toto řešení, poptejte se u výrobce na možnost individuálního designu ploch. Japonské stěny díky vzájemným kombinacím jednotlivých panelů umožňují měnit náladu v interiéru, ale také reagovat na různou intenzitu slunečních paprsků. S jejich pomocí můžete snadno a efektivně, bez velkých nákladů, rozdělit velkou místnost na samostatné zóny.
Ve jménu asymetrie
Současné stavební možnosti nenabízejí pouze klasická okna „do pravého úhlu“, ale v duchu moderní architektury se čím dál více objevují i asymetrická okna s oblouky nebo šikminou. Patříte-li k majitelům takových oken, rozhodně to neznamená, že je pro vás interiérové stínění tabu. Atypy skvěle řeší již zmíněné plissé a nutno dodat, že řada firem nabízí možnost zhotovení i ostatních stínících variant na míru aktuálním potřebám daného prostoru.
Text: Emma Hildová
Foto: MINIROL