Začíná se péct již počátkem adventu, musí totiž stihnout změknout. To se týká vánočního cukroví, především perníčků, praciček a dalších suchých pochoutek, které se nepromazávají krémem či marmeládou a ke změknutí jim tak dopomůže jen vzdušná vlhkost (případně vložené jablko či chléb). Když už se s tou chloubou tak pipláte, stojí za to ji pořádně vystavit. Jak na to?
Pečení cukroví patří k vánočním tradicím, které si rodiny ve sváteční čas užívají již pěknou řádku let. I když se doby mění, to základní zůstává: každá hospodyňka se ráda pochlubí tím, co v kuchyni s láskou a radostí vytvořila. Jak a na čem cukroví naservírovat, aby jeho krása a váš um vynikly?
1. Parádní talířek
Pokud máte cukroví po málu, ať už kvůli nízkému počtu strávníků nebo prostě jen pro to, že se nechcete přejídat nebo vás nebaví příliš péci, bohatě si vystačíte s jedním talířkem. Může to znít fádně a obyčejně, pokud si ale dáte práci a vyberete nějaký z kvalitního porcelánu zdobený vánočními motivy, nadělá na něm cukroví krásnou parádu. Podívejte se na speciální vánoční kolekce, jednotlivé kusy zpravidla bývají poměrně drahé, u jednoho talířku, který budete jednou do roka vytahovat jako tradiční ozdobu, ale člověk výjimečně rád pustí chlup, jak se říká.
2. Zdobený ubrousek
I obyčejný bílý talířek získá slavnostní nádech, když jej překryjete pěkným ubrouskem s vánočními nebo zimními motivy. Jednoduché opatření, které dokáže udělat skutečně mnoho. Navíc nemusíte utrácet za drahý sváteční porcelán. Stačí, když koupíte hezké ubrousky. A jakmile cukroví sníte, můžete ubrousek vyměnit za nějaký s jiným motivem. Výzdoba tak pořád bude svěží a neokoukaná.
3. Etažér
V případě, že máte širokou rodinu, patříte mezi velké jedlíky nebo se u vás zkrátka takřka nonstop střídají různé návštěvy, možná využijete poněkud rozložitější možnost, kterak výplody svého pekařského a cukrářského umu vystavit. Ideální je v takových chvílích sáhnout po etažéru, který k vystavení cukroví nabízí hned několik pater. Skvělé je, že se vám mnoho kousků vejde v podstatě na jedno místo, takže když budete chtít občerstvení přesunout, nemusíte pobírat několik talířků, zkrátka vezmete jeden etažér, který v podstatě představuje několik talířků na sobě.
4. Stříbrný tác
V kavárnách tak servírují kávu, stříbrné nebo zlatavé lesklé tácy dodávají jaksi zámecký dojem. Pokud máte nějaké takové doma, kromě kávy na ně můžete vyskládat i cukroví. Naservírované na lesklém tácu bude působit noblesně a elegantně, návštěva jistě ocení originalitu servírování. Abyste zachovali panensky čistý dojem, vložte pod cukroví jednoduchý bílý ubrousek.
5. Tácek z břidlice
Surová černá hmota využívající se nejen na výrobu stylových tácků je známá jako břidlice. Skvělé je, že tácky z ní mají všestranné využití. Vedle svíčky, jednohubek, sushi nebo kávy či čaje na ně můžete vyskládat klidně i cukroví. S černou si bude rozumět i ubrousek s vánočním motivem, tácek ale klidně můžete nechat jen tak. Až se cukroví sní, umyjete ho, usušíte a bude připraven k dalšímu použití.
6. Skleněný dortový nástolec
Dávají se do nich bábovky nebo koláče, případně také dorty. Vídáte je často za vitrínami cukráren, kaváren a lahůdkářství, odkud se na vás usmívají neodolatelně se tvářící laskominy. Vypadají jako podnosy na nožičce, jejichž odkládací plocha se překrývá skleněným poklopem, jenž chrání sladkosti před osycháním. Když taková forma servírování sluší bábovce, koláči nebo dortu, proč by nemohla sednout cukroví? Zabijete navíc hned tři mouchy jednou ranou – cukroví bude pěkně vidět, krásně vypadat a nebude osychat.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock