Vosk ze svíček nakapaný na podlaze a ubrusech, suché jehličí a kousky skla z rozbitých ozdob zasekaných do koberce, poškrábaná podlaha – to všechno a někdy i mnohem víc přináší vánoční svátky, spolu se vší tou magickou atmosférou, romantikou a kouzlem, které se jim samozřejmě nedá upřít.
Co všechno se může stát a jak si s následky menších či větších nehod během vánočních oslav jednoduše poradit? A jak nejlépe všem těmto pohromám předcházet? Poradíme v našem článku.
Svíčky a vosk
Svíčky k Vánocům prostě patří, podtrhují jejich kouzlo a romantická atmosféra se bez nich neobejde. Na druhou stranu právě svíčky obvykle stojí za velkými pohromami, které o Vánocích zaměstnají řadu hasičů. Pokud nemáme své svíčky pod dozorem, říkáme si o malér, a nakapaný vosk na ubruse nebo na podlaze je pak ještě to nejmenší, co se může stát. Jak se ale zbavit vosku na stole, podlaze či na koberci? Způsobů je několik. Můžeme sice zkusit vosk oškrábat, ale riziko poškrábání daného povrchu je značné. Z dřevěné a laminátové podlahy, stejně jako z vinylu nebo z lina, můžeme vosk odstranit jednoduše pomocí fénu, teplý vzduch vosku pomůže změknout a můžeme ho odstranit snadněji. Na koberce a textilní materiály budeme potřebovat žehličku, papírovou utěrku a pečící papír. Na dané místo položíme papírovou utěrku a na ni přitiskneme pečící papír. Po pečícím papíru pak několikrát přejedeme rozehřátou žehličkou a papír vosk jednoduše vsákne.
Jehličí pod stromečkem i jinde
Jehličí je noční můrou, které se vyhneme jen tehdy, máme-li umělý vánoční stromek. Z živých stromků opadávají nejméně jedličky a stříbrné smrky, přesto i pod nimi se nějaké to jehličí obvykle najde. Velkým zlepšovákem je proto podložení stromku velkým kusem látky nebo ubrusem, do kterého pak spadané jehličí jednoduše zabalíte a odnesete k popelnici. Látkou překryjte především koberec s vysokým chlupem, do kterého by se jehličí uchytilo a práce s vysáváním či dokonce ručním odstraňováním jehliček by byla nezáviděníhodná. Stejným způsobem zabezpečte opadávání jehličí z adventních svícnů a dalších dekorací, pozor také na suché jehličí v blízkosti hořící svíčky.
Zabezpečení stromku před pádem
Vánoční stromeček může kromě radosti přinést i řadu nepříjemností – může zlákat domácího mazlíčka či dítě ke hře a pak na něj spadnout, může také velmi snadno vzplanout od svíčky i od prskavky. Velké stromky přeplněné ozdobami a v domácnostech s dětmi a zvířaty pak bude rozhodně bezpečnější přivázat. Poslouží pevný provázek, vlasec a třeba i na stálo připevněný malý háček ve stropě. Stromeček přivazujte po upevnění do stojanu a nainstalování světýlek, ale ještě před ozdobením.
Rozbité vánoční ozdoby – kam s nimi?
Během vánočních svátků a třeba už i při zdobení stromečku se může stát, že nějaká ta skleněná vánoční ozdoba to prostě odnese. Střepy z rozbité ozdoby odstraňte pokud možno hned, nevhazujte je ale spolu s lahvemi a sklenicemi do kontejneru na sklo, protože tam nepatří. Foukané vánoční ozdoby nejsou z čistého skla, přidává se do nich chemická příměs, aby získaly ten správný lesk, pro který nám z nich přechází zrak. Neměli bychom je proto vyhazovat do tříděného odpadu na sklo, ale odvézt je spolu s ostatním vhodným odpadem na sběrný dvůr, kam mimochodem bude patřit i starý umělý stromek, který nám už dosloužil.
Poškrábaná podlaha
Poškrábaná podlaha může být důsledkem naší neopatrnosti a pádu těžkých či ostrých předmětů na ni, výše zmíněných pokusů o odstranění ztuhlého vosku ze svíček, může se poškodit prskavkami, ale i přejížděním dětských autíček a jinými hračkami, politím vody a podobně. Pokud se na podlaze objeví rýhy, škrábance a povrchová sloupnutí či odřeniny, která nejsou tak viditelná a na první pohled nebijí do očí, můžete si s nimi poradit sami. Pomůže například tvrdý vosk vhodný na rýhy a škrábance, který dokáže zacelit poškození do hloubky. Nanáší se pájkou a zarovnat jej můžete tupější žiletkou. Další metodou je speciální retušovací fix v přesném odstínu podlahy, který je vhodný pro čistě povrchové úpravy. Časem bude nejspíš potřeba nanést novou vrstvu, ale i tak je to způsob jednoduchý a efektivní. V každém případě však bude lepší těmto poškozením předcházet a chovat se s opatrností.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock