Tento malý luxus může vést k horším známkám, přibírání a agresivitě. Odhalily to výsledky studie, která byla publikována v prestižním psychologickém magazínu Developmental Psychology.
Badatelé, kteří výsledky svého úsilí před časem zveřejnili v magazínu Developmental Psychology, došli k tomu, že děti, které mají ve svém pokoji televizi, tráví méně času čtením a spánkem, což se po několika měsících může projevit špatnými studijními výsledky, zvýšenou hmotností nebo závislostí na videohrách. Přestože vědci zabývající se zdravým vývojem dětí již dlouho předpokládali, že televize v dětských ložnicích může něco takového přinést, jedná se o jeden z prvních počinů, které její negativní působení sledují v průběhu času.
Co se zjistilo
Autoři zmiňované studie pozorovali ve Spojených státech a Singapuru více než 4 700 dětí mezi 6 a 17 lety po dobu od 6 měsíců do 2 let. Celkově zjistili, že děti, které měly přístup k médiím definovaným jako televize a/nebo videohry, trávily více času před obrazovkou, což bylo následně spojeno s horšími známkami ve škole, s vyšším indexem tělesné hmotnosti, fyzickou agresí a příznaky závislosti na videohrách.
Kam v bytě umístit televizi? Máme pro vás několik tipů
Co děti kvůli TV zanedbávají
Úpadek začal tím, že děti méně četly, méně spaly a méně si hrály tak, jak byly doposud zvyklé – celkově vzato trávily čas méně aktivně a stále větší místo začala zaujímat doba pasivní činnosti, tedy sezení před obrazovkou a jejího sledování. Zároveň stoupal sklon sledovat pořady s agresivním podtextem nebo hrát takové hry, rovněž s pomocí televize. Tomu výzkumníci přičítají možný nárůst agresivního chování. Významným přínosem studie je podle hlavního autora, profesora psychologie na Iowa State University Douglase Gentila skutečnost, že ukázala, co všechno děti kvůli televizi zanedbávají.
V čem je hlavní problém
Hlavním problémem podle Gentila je, že děti, které mají ve svém pokoji televizi, si většinou samy od sebe nezapnou vzdělávací pořad nebo si nezahrají hru, která je může nějakým pozitivním způsobem rozvinout, díky níž se mohou například něco zajímavého dozvědět nebo se něčemu užitečnému přiučit. A vzhledem k tomu, že děti dnes podle statistik před obrazovkou tráví až 60 hodin týdně, což je navíc číslo s vzestupnou tendencí, se z toho může vyvinout závažný problém. Navíc s přihlédnutím k faktu, že podle odhadů má televizi ve svém pokoji až 40 % dětí od 4 do 8 let a více.
Jaká jsou rizika
Ačkoliv se v rámci studie vědci zabývali pouze působením televize a videoherních konzolí, Gentile je přesvědčen o tom, že chytrá zařízení jako jsou telefony, tablety a digitální kapesní hry budou mít na děti velmi podobný, ne-li ještě silnější vliv, vezmeme-li navíc v úvahu jejich masově rozšířenou povahu s neustálou potřebou připojení a sdílení téměř čehokoliv.
Jak situaci řešit
Podle Gentila je prevencí i cestou k nápravě striktní nastavení pravidel týkajících se jak doby užívání televize, tak i zmiňovaných chytrých nařízení. Rodiče by podle něj měli zařídit, aby nic z toho děti neužívaly za zavřenými dveřmi, což mimořádně ztěžuje právě fakt, že mnoho z nich má vlastní televizi u sebe v pokoji.
Kateřina Hájková
fotografie: Shutterstock