zpět

Točí se vám z vedra hlava? Roztočte si ventilátor!

Jestli nemůžete, nebo si z různých důvodů nechcete pořídit klimatizaci, spolehlivě vás - i když jen na krátkou chvíli, ale i ta se počítá - v letním parnu ochladí ventilátor. Nejznámější jsou klasické stojanové ventilátory, sloupové, dají se ale pořídit i stropní či podlahové.

Od věci nemusí být ani stolní větráček, který poskytne alespoň částečné osvěžení. Stojanové varianty umí ochladit i větší místnost. Jsou vícerychlostní a obvykle se dají nastavit i pro otáčení do stran. Na stejném principu fungují sloupové větráky, které jsou ale dotažené i po designové stránce.

Ventilátory se dají zabudovat také do podlahy. Vzhledem k tomu, že jsou podstatně výkonnější než předcházející alternativy, hodí se do velkých místností. Stropní ventilátory se u nás příliš nevyužívají, což je nejspíš škoda, protože jsou tiché, vlastně nikde nepřekážejí a pokud si pořídíte modely se zabudovaným světlem, můžete je využívat celoročně. Nejmenší, jak název napovídá, jsou stolní ventilátory.

Při výběru větráku si všímejte jeho hlučnosti během „práce“. Zejména levnější modely bývají hlučnější, takže se rozhodně nevyplatí šetřit, aby vás při každém ochlazování nerozbolela hlava. Zkontrolujte kryt, obvykle mřížku, která zabezpečuje rotující listy, jenž mohou způsobit zranění. Kryt by měl dobře sedět, aby se při práci větráku, který vyvíjí určitou odstředivou sílu, nevysmekl. Rovněž pozor na velikost ok mřížky, a to obzvlášť, pokud máte malé, a především zvídavé děti.

Úlevu od vedra může spolu s ventilátorem přinést i osvěžovač nebo zvlhčovač vzduchu. Osvěžovače vzduchu do bytu jsou přístroje, které osvěžují vzduch s pomocí přírodních látek. Právě v letních měsících bývá v bytech značně suchý vzduch, který lidem se zdravotními problémy - jako jsou chronické záněty dýchacích cest, nosohltanu apod. – způsobuje další obtíže. A bude se hodit i v zimních měsících, kdy je vzduch v bytech vzhledem k topné sezóně stejně suchý jako v létě. Osvěžovač vzduchu vybírejte podle velikosti místnosti, výkonu, spotřeby elektřiny a velikosti nádržky, která určuje dobu, po kterou bude zvlhčovač funkční.

Text: Emma Hildová

 

Točí se vám z vedra hlava? Roztočte si ventilátor! Točí se vám z vedra hlava? Roztočte si ventilátor! Točí se vám z vedra hlava? Roztočte si ventilátor!
Prohlédnout galerii (5)

Podobné projekty