K velikonočním svátkům neodmyslitelně patří výroba pomlázky. Ruční pletení pomlázky už sice není v rodinách tak rozšířené jako kdysi, přesto se k němu stále spousta lidí vrací a mnozí se snaží tuto tradici uchovat i pro další generace.
Vrba je symbolem jara a vrbové proutky se tak používají právě i k pletení velikonoční pomlázky. Kromě toho se však z vrbového proutí dá vytvořit celá řada krásných jarních dekorací – košíků, věnců, ale i různě spletených tvarů z proutků, které pak zdobí naše dveře, okna i ploty. Samotné proutky s pupeny, které lidově nazýváme kočičky, si o Velikonocích dáváme také do vázy a zdobíme jimi náš sváteční stůl.
Proč pleteme pomlázku?
Vrbové proutky posvěcené na Květnou neděli měli podle lidových pověr od pradávna zvláštní moc a na Velký pátek mohli dokonce otevřít zemi či skálu, které tak mohly vydat své poklady. Pletení pomlázky se podle velikonočních zvyků provádělo na Bílou sobotu, tedy v den, kdy se mají správně malovat a zdobit také vajíčka. Na Velikonoční pondělí pak mládenci s pomlázkou obcházejí a vyšleháním omlazují ženy a dívky.
Jak vybrat proutí na pomlázku?
Na pletení pomlázky bude nejvhodnější proutí z vrby bílé, na kterou narazíte podél vodních toků. Může se použít proutí i z jiné vrby, ale nedoporučuje se vrba smuteční, jejíž proutky jsou příliš měkké a po uschnutí také křehké. Řezat proutky můžete začít už na podzim, nejlépe pak do konce února. Pokud budete řezat až na jaře, je potřeba proutky očistit od výhonků a lístků do hladka. Je také velká škoda řezat proutky v době, kdy už na nich rostou zmíněné kočičky. Ty jsou první jarní potravou včel, a proto by se jim, pokud možno v co největší míře měly ponechat. Kvalitu proutků snadno ověříme ohnutím přes prst. Pokud se proutek zlomí, pak není dostatečně pružný a k pletení pomlázky by byl nevhodný. Vybereme osm silných prutů a jeden tenký prut na svázání. Délka prutů by měla dosahovat asi tak jednoho metru. Ještě před pletením ponoříme proutky do studené vody, nejlépe přes noc.
Jarní věnec z vrbového proutí
Vrbové proutky jsou základem i mnoha velikonočních dekorací, které nám v těchto dnech zkrášlují jaro a oznamují brzký příchod svátků. Například proutěný věnec na dveře zhotovíte snadno, rychle, levně, a i bez předchozích zkušeností. Proutěný základ může být tvořen vrbovým, ale i lískovým proutím, použít můžeme také červeně zbarvené větvičky svídy bílé. Věnec zdobíme jarní zelení, vaječnými skořápkami nebo i čistými a vysušenými šnečími ulitami. Pro ten správný velikonoční nádech můžete přidat i pár barevných stuh, ale záleží pouze na vaší fantazii a vkusu.
Vrbové proutky a velikonoční dekorace na stůl
Pokud se vám nechce proutí pracně splétat, můžete jej i vhodně naaranžovat a vytvořit tak krásnou jarní a velikonoční dekoraci přímo na váš stůl. Vrbové proutky jsou pružné a snadno ohebné, proto je můžete jednoduše svázat provázkem nebo stuhou do tvaru kruhu nebo kapky. Takto je jednoduše někam pověsíte, ale můžete je také položit do středu stolu, třeba tak, aby proutí obklopovalo oválný talíř s velikonočním beránkem, nebo mísu s kraslicemi. Proutím můžete také dozdobit ošatku na vajíčka. Zelenající se proutí s kočičkami bude samo o sobě krásné ve váze, kterou postavíte na váš sváteční stůl. Můžete na ně pověsit maličké dřevěné kraslice na provázku, zajíčky, slepičky a další velikonoční drobnůstky pro radost.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock