Tradice vánočního stromku sahá až do středověku, kdy se v některých zemích Evropy používaly vánoční stromky jako symbol radosti a oslavy. Vánoční stromek je dominantou Vánoc a už několik týdnů před Vánocemi obvykle řešíme, jaký letos vybereme. Nákup vánočního stromečku bývá důležitým krokem a v okamžiku jeho pořízení Vánoce skutečně začínají. Už víte, jaký stromek bude pro letošní rok vaším favoritem?
Ať už si pro ty letošní Vánoce vyberete stromek živý nebo umělý, poradíme vám, jaké pro něj doma vybrat místo a jak se živému stromečku odvděčit jiným způsobem, než je položení k popelnici.
Umělý nebo živý?
Pořízení umělého vánočního stromku může ušetřit spoustu práce a starostí. Každý rok jej jednoduše přinesete ze sklepa, oprášíte a srovnáte větve, a můžete začít zdobit. Nemusíte dlouho přemýšlet ani nad jeho umístěním, umělému stromku nevadí teplo, a tak nemusíte v místnosti stahovat topení ani se vyhýbat postavení přímo k radiátorům. Kdo však nedá dopustit na vůni jehličí, volí živý stromeček. Do malých bytů ale i do domů se zahradou se může hodit vánoční stromek v květináči, který bývá menšího vzrůstu. Po Vánocích pak může zdobit váš balkon, terasu, nebo mu najdete místo přímo na zahradě. Při výběru vánočního stromku je třeba se zaměřit na kvalitu jehličí. Nesmí být seschlé ani nepřirozeně zabarvené, volte stromky se sytě zelenou barvou, pěkně rostlé bez zdeformovaných větví. Velmi oblíbené bývají například dánské jedle nebo smrk ztepilý, i když je známý tím, že v hodně vytopené místnosti poměrně rychle opadává.
Interiér zabalený do vánoční atmosféry. Neponechejte nic na náhodě a vylaďte se na Vánoce i vy
Vhodné místo pro váš vánoční stromek
Je důležité umístit stromek pevně a bezpečně, ať už půjde o stojan s nášlapným mechanismem nebo stojan šroubovací. Řešením může být i kbelík naplněný pískem. Jakmile váš vánoční stromek stojí, je třeba ho umístit tak, aby měl dobré podmínky a co nejdéle vydržel. Živý stromek pochopitelně dlouho nevydrží v blízkosti radiátorů nebo příliš blízko krbu, v těchto místech příliš rychle vysychá a začne ztrácet jehličí. Stromku neprospívá ani podlahové vytápění. Nejlepší je proto položit na podlahu pod stromek fólii a na ní třeba deku. I odklizení spadaného jehličí bude díky tomu po Vánocích snazší.
Kam se stromkem po Vánocích? Zapomeňte na kontejner.
S koncem vánočního období přijde čas i na odstrojování stromku. Víte ale, že jej můžete odstranit i šetrně a ekologicky? Zkontrolujte větve, aby na nich nezůstaly zapomenuté háčky a ozdoby. Větve můžete ostříhat a použít jako chvojí na zakrytí choulostivých rostlin. Kmen a větve můžete použít i jako palivo do krbu či kamen. Vhodným místem k ekologické likvidaci stromku může být i místní kompostárna, která stromek zdarma zlikviduje a výměnou vám může poskytnout zdarma i výživný kompost do zahrady. I když budete mít dobrý úmysl, nedoporučuje se nosit strom do lesa nebo zoologické zahrady. I jeden zapomenutý háček z vánoční ozdoby by mohl být pro zvířata fatálně nebezpečný.
Veronika Moreira Tůmová
fotografie: Shutterstock