zpět

Jak na výměnu starých oken za nová? Poradíme vám

Uvažujete o výměně oken? I když se léto pomalu chýlí ke konci, hezké počasí ještě nekončí, takže máte na celou realizaci poměrně dost času. Víte, co všechno vás během ní čeká?

Oprýskaná zašedlá okna jsou nehezkou vizitkou každé domácnosti. Nejenom že se špatně ošetřují, ale jsou i neekonomická, protože obvykle netěsní, takže skrz ně v zimě uniká spousta drahého tepla. Vlastní výměna oken je v dnešní době poměrně rychlá. Je ale důležité znát postup, který celý proces usnadní.

Průběh realizace

Základem každé výměny okna je zaměření daného prostoru. Další důležitou informaci představuje typ stávajících oken v domě či bytě, tedy zda se jedná o špaletová okna, vídeňskou špaletu, zdvojená paneláková okna a podobně. Podle typu se pak volí postup výměny oken a jejich rozměr. U většiny oken je také nutné pro případ budoucího zateplení domu ponechat zvenku. Následuje vlastní výměna, kdy se staré okno nejprve vybourá, prostor okna se vyčistí od nečistot, které se za léta užívání dostaly pod rám. Poté se osadí nové okno, většinou na polyuretanovou pěnu. Pokud je to možné, instaluje se parotěsná uzávěra na montážní spáry zevnitř a paropropustná uzávěra na venkovní stranu okna. Poslední fází je zednické začištění a osazení vnitřního parapetu. Ve většině případů zůstává venkovní parapet původní.

Než zamíříte k dodavateli

Nejprve si samozřejmě musíte nějakého dodavatele vybrat. Postupujte nejenom podle referencí na webových stránkách vytipovaných firem či sociálních sítích, ale také, a to především, se poptávejte mezi známými. Osobní zkušenost obvykle bývá k nezaplacení. Vyberte si cca pět firem, které obešlete poptávkou, v níž by měla být informace o rozměru oken, popis s náčrtkem nebo fotografií a také, zda chcete okna plastová, hliníková nebo dřevěná.

Výměna oken patří k větším rekonstrukcím bytu nebo domu, z čehož občas vzniká otázka, zda je nutné opatřit si povolení od stavebního úřadu. Věc se má tak, že pokud se s novými okny výrazně nezmění původní vzhled domu, nebudete ho potřebovat. Maximálně byste měli podat ohlášení a tím pro vás „úřadování“ končí. 

Komunikace s firmou

Jakmile odešlete veškeré informace ohledně oken, firmy vás kontaktují s orientačními nabídkami. Z nich si pak vyberete nejpřijatelnější řešení. Následně vás osloví technik vybrané firmy, který na místě provede přesné zaměření a domluví se s vámi na dalším postupu. Počítejte s tím, že se cenová nabídka bude po přesném zaměření dále upravovat do konečné podoby. Jakmile ji odsouhlasíte, podepíšete smlouvu, na jejímž základě se začnou vyrábět okna.

Kdy to skončí?

Výroba oken trvá přibližně 4 až 5 týdnů. Pokud jde o vlastní výměnu, záleží na řadě okolností, tj. kolik oken a v jaké velikosti si necháváte vyměnit, a také na typu původních oken. Obecně platí, že paneláková dvojitá okna lze vyměnit a zapravit velice rychle během jednoho dne, ale špaletová okna jsou vždy časově náročnější – výměna a zapravení pak trvá více dní. 

Máme se odstěhovat?

To bývá častá otázka zájemců o nová okna. Odpověď zní nikoli, protože se dají bez problémů vyměnit i v běžném provozu domácnosti. Jediné, co musíte udělat, je přibližně v šíři jednoho metru kolem okna vyklidit plochu a zajistit průchozí cestu k oknu. Nezapomeňte, že řemeslníci k vám budou stěhovat velké okenní tabule, včetně materiálu, a k tomu potřebují dostatečný manipulační prostor. Rozhodně není nutné stěhovat nábytek, ale měli byste ho přikrýt igelitem, protože ve fázi demontáže původních oken se hodně práší. Demontáž starých oken probíhá totiž tak, že se vysadí křídla a rámy oken se naříznou, aby se daly v půlce vylomit a okno se nevytloukalo celé najednou.

Větrání je základ

Dobrá izolační schopnost oken, která zabrání tepelným ztrátám, je jedna věc. Musíte ale počítat s tím, že dokonalé utěsnění při vysoké vlhkosti způsobuje vznik plísní. Obvykle se tak děje tam, kde se nevětrá a ani příliš netopí. Dalším důvodem může být nedostatečně zaizolované ostění, které pak vedle okna promrzá, což se většinou děje u rekonstrukcí, anebo nedostatečné tepelné a parotěsné zaizolování připojovací spáry, kdy by připojovací spára měla být z interiéru parotěsně uzavřena například páskou nebo tmelem. Důvodem ale může být i nevhodně zvolený meziskelní rámeček. Standardem je v dnešní době provedení rámečku u izolačních dvojskel a trojskel z kompozitních materiálů s minimální tepelnou vodivostí.

Pokud se plíseň či vlhkost drží na rámech oken a kolem nich, je to znamení, že se v bytě či domě špatně větrá. Tady nepomůže ani parotěsná uzávěra montážní spáry. Plísní se zbavíte tak, že se zbavíte vlhkosti. Proto vždy větrejte v kuchyni během vaření, obzvlášť jestli nemáte digestoř, a také v koupelně po sprchování či koupání. V zimních měsících by větrání mělo být krátké ale intenzivní, 5 až 10 minut, v teplejších měsících otevírejte okno alespoň na půl hodiny.

Text: Emma Hildová

Foto: DAFE-PLAST

 

 

Jak na výměnu starých oken za nová? Poradíme vám Jak na výměnu starých oken za nová? Poradíme vám Jak na výměnu starých oken za nová? Poradíme vám
Prohlédnout galerii (6)

Podobné projekty