zpět

Zděný dům, nebo dřevostavba? Poradíme vám

Rozhodli jste se pro stavbu nového domu, ale pořád si nejste jisti, zda zvolit dům zděný, nebo dřevostavbu? Připravili jsme pro vás několik rad, které by vám mohly pomoci při rozhodování, ke kterému typu domu se přiklonit.

Pokud se rozhodnete pro dřevostavbu, je důležité rozlišovat stavení srubového typu a sendvičovou dřevostavbu, která je ve finále velmi podobná domu zděnému.

Z dřevostaveb máme na výběr několik typů:

·         Roubené dřevostavby a sruby

·         Montované dřevostavby ze sendvičových panelů

·         Konstrukce z fošen či hranolů

·         Skeletový systém z trámů

·         Panelové konstrukce z masivu

Výhody a nevýhody

Dřevo je přírodním ekologickým materiálem, který musí být řádně zakonzervován, aby nedocházelo k jeho hnilobě a napadení různými škůdci. Důležitá je i jeho ochrana proti ohni. Pokud má dům kvalitní konstrukční návrh a správnou ochranu, můžete v něm spokojeně žít dlouhá léta.

Jistě, v případě dřevostavby nevytváříte takovou historickou hodnotu, jako je tomu často u domů zděných, ale navzdory tomu v posledních letech tyto stavby zažívají velký boom, a to především u mladých lidí -  v České republice si je nejčastěji pořizují lidé kolem třiceti let.

A jaké má dřevostavba výhody?

·         Rychlost výstavby

·         Příznivý poměr ceny a kvality

·         Vynikající tepelně-izolační vlastnosti

Oproti zděnému domu má dřevostavba výhodu v úspoře času i financí. Ačkoli na první (laický) pohled vypadá jako zděná stavba, zaplatíte za ni mnohem menší částku, a to jistě potěší každý rodinný rozpočet. Také se nemusíte děsit toho, že se stavba domu povleče dlouhé měsíce či roky. Pokud se rozhodnete pro dřevostavbu, během několika týdnů můžete mít postaveno.

Lepší jednou vidět než dvakrát slyšet

Nejste-li ještě zcela rozhodnuti, jaký typ domu zvolit, doporučujeme prohlídku již stojící dřevostavby, a to nejlépe v místě, kde byste v budoucnu rádi žili. I na internetu naleznete komentáře, rady a názory lidí, kteří už v tomto typu domu bydlí.

Dřevostavba je i přes vysokou popularitu pro mnohé z nás stále tak trochu krokem do neznáma, ale pokud se rozhodnete jej učinit, věříme, že budete maximálně spokojeni.

 

Christine Pölderlová

Zděný dům, nebo dřevostavba? Poradíme vám Zděný dům, nebo dřevostavba? Poradíme vám Zděný dům, nebo dřevostavba? Poradíme vám
Prohlédnout galerii (3)

Podobné projekty