zpět

Jak správně čistit lesklé povrchy v domácnosti?

Lesklý nábytek krásně odráží světlo, ale je velmi choulostivý a jeho údržba může být i ošidná. Použitím nesprávného čisticího prostředku navíc můžete nábytek i nenávratně poničit. Poradíme vám jak tyto povrchy udržovat, aby vám vydržely dlouho krásné.

Správná péče o každý povrch je velmi důležitá. Prodlužujete tak životnost nábytku, který jste si vybrali, líbí se vám a určitě byste chtěli, aby vám vydržel dlouho pěkný a nepoškozený. Zkuste dodržovat těchto pár tipů a uvidíte, že to není tak složité, jak to na první pohled vypadá.

Jak na fóliová dvířka?

Obliba fóliových dvířek vychází především z jejich nízké ceny, dlouhé životnosti a široké škály vzorů. Při nákupu bývají dvířka opatřena průhlednou fólií, která je má chránit před poškozením při přepravě, manipulaci a konečné montáži. Z toho důvodu tuto fólii nesundávejte před dokončení montáže celého kusu nábytku či nábytkové sestavy. To je logická rada. Ale málokdo už ví, že po jejím odstranění by se povrch neměl alespoň čtyři týdny čistit nebo mýt.

Pro běžné čištění pak v žádném případě nepoužívejte prostředky, které obsahují aromatické uhlovodíky, ketony, estery, halogenované hydrokarbonáty nebo alkohol v koncentraci nad 25 procent.

Akryláty raději impregnujte

Akrylátové povrchy se pyšní nejenom elegantním designem a oslnivým leskem, ale také vysokou odolností. Stejně jako foliovaná, tak i akrylátová dvířka bývají při koupi potažena ochrannou fólií, která by se neměla sundat dřív než před dokončením celé montáže.

Po sundání fólie se doporučuje jejich povrch naimpregnovat pomocí bavlněného hadříku s antistatickým přípravkem a nechat několik dní vytvrdnout. Akrylátové povrchy se totiž vyznačují přirozenou pórovitou strukturou a antistatický sprej se do těchto pórů dostane a kompletně je uzavře. Díky tomu je lesklý povrch po vytvrdnutí mnohem odolnější vůči poškození.

Běžné čištění akrylátových povrchů se opět provádí antistatickým sprejem a měkkým bezešvým bavlněným hadříkem. V žádném případě se na ně nepoužívají abrazivní prostředky.

Na stříkaný lak platí mýdlová voda

Lakovanou úpravu nábytku pro její odolnost vůči vlhku či vysokým teplotám často používáme v koupelnách a kuchyních. K čištění lakovaného lesku se používá vlhká utěrka, pro větší účinnost může být napuštěna mýdlovou vodu nebo obyčejným saponátem. Ani v tomto případě se nedoporučuje čištění pomocí agresivních chemických prostředků, jako jsou čističe s obsahem alkoholu, acetonu nebo benzínu, které mohou způsobit ztrátu lesku nebo dokonce nežádoucí barevné změny.

Při poškození či poškrábání laku je lze opravit rozleštěním, ale to nezvládnete v domácích podmínkách. Změny barevnosti a jiná poškození způsobená nevhodným použitím chemických prostředků bohužel opravit nelze.

Na sklo stačí voda

K čištění skla si vystačíte s horkou vodou a utěrkou z mikrovlákna, která zachytí veškerou špínu. Do vody můžete přidat některý z přípravků na mytí skel, kterým sklo hezky nablýskáte. Když bude leštěnka obsahovat alkohol, ulehčíte si práci a efekt bude stát opravdu za to. Pokud jste zvyklí čistit sklo saponátem, přidejte ocet, který zabrání vzniku šmouh.

Jak na mosaz?

Mosazné kování si uchová svůj lesk pří ošetření Sidolem. Mnoho z nás si však kování z leštěné mosazi vybírá právě proto, že tento materiál přirozeně stárne a dozrává, což se projevuje pozvolným zmatněním povrchu. Při běžném používání tak klika postupně získává patinu, která může vašemu bytu dodat šmrnc. 

 

Christine Pölderlová

Jak správně čistit lesklé povrchy v domácnosti? Jak správně čistit lesklé povrchy v domácnosti? Jak správně čistit lesklé povrchy v domácnosti?
Prohlédnout galerii (6)

Podobné projekty