zpět

Jak zatočit s nevítanými hosty? Čtěte dál!

Potravinoví a šatní moli patří v domácnosti k nezvaným návštěvám. Zlikvidují půlku spíže, pustí se do všech možných textilií, a to nejenom ve skříních, ale škody napáchají také na závěsech, kobercích, přehozech. Boj s nimi je urputný, přesto se dá vyhrát.

Na první pohled připomínají malé můrky. Mají šedá nebo béžová křídla a vypadají celkem neškodně. Často si jich všimneme až ve chvíli, kdy začnou posedávat na stropě nebo na stěnách a není to už jenom jeden, kterého jsme zahlédli před týdnem, ale třeba tři, čtyři. Hlavní drama se ovšem odehrává na tmavých místech, ve skříních, kam tihle malí prevíti nakladli larvy a pustili se do všeho, co jim chutná.

Nejčastější zdroj – potraviny

I když mol může do bytu vlétnout oknem, nejčastěji si přineseme jeho zárodek v sáčku s moukou. Z něj se vylíhnou housenky, které nám posléze zlikvidují zásoby. Kromě mouky jim chutnají i sušenky, piškoty, luštěniny, cukr či vyloupané ořechy, výjimkou není ani zelené koření nebo sušené ovoce. Jakmile se objeví v jedné potravině, je třeba počítat s tím, že před nimi v krátké době neobstojí celá přihrádka či zásuvka. Přístup k „jídlu“ jim sice často zjednodušujeme otevřenými sáčky, ale na druhou stranu se moli dokážou dostat i do plechových nebo plastových nádob s víčkem. Že je potravina napadená, zjistíme už na první pohled podle pavučinek, které se na ní drží.

První zásada – prevence

Všechny suché potraviny je třeba přesypat do nádob s patentním uzávěrem. Minimálně mouku je lepší před uložením přesít přes síto. Přihrádky, zásuvky či jakékoli jiné úložné prostory bychom měli udržovat v čistotě. I když si z obchodu přineseme například zatavený sáček, housenky potravinového mola se dostanou také do něj. Proto je důležité potraviny pravidelně kontrolovat.

Jsou tady

Přítomnost molů a housenek ve spíži znamená jediné, vyhodit všechen napadený obsah, včetně otevřených sáčků, kde třeba momentálně nejsou vidět. Následovat by měl kompletní úklid prostor a důkladné omytí dóz. Pozor na to, že sebemenší kousek jídla, který se zatoulal do mezery v zásuvce nebo zapadl za ni, může být další líhni tohoto otravného hmyzu. Od věci tak nejsou prostředky proti molům, které se dají pořídit v drogerii. Do kontaktu s potravinami by neměly přijít chemické lapače. Vhodnou volbou v tomto případě budou prostředky na bázi feromonů.

Chutná vlna

Kromě potravinového mola umí pořádně znepříjemnit život také mol šatní. Tomu se líbí na tmavém tichém místě, kde má klid pro kladení vajíček. Rád se usazuje ve vlněných a bavlněných věcech, uložených například v šatní nástavbě, kam chodíme jednou za půl roku, a někdy ani to ne. Snadno se pak stane, že místo vlněného zimního svetru ze skříně vylovíme hrst drobků, které tam zbyly po molím hodování. Dobrou prevencí je v tomto případě průvan, tedy pravidelné větrání skříní, zejména věcí z výše zmíněných materiálů. Alespoň dvakrát ročně je vhodné oblečení vytřídit, případné kousky s dírami vyhodit, vše ostatní důkladně vyprat a skříně vyčistit. V drogeriích se prodávají tablety, lapače, sáčky nebo spreje proti těmto škůdcům. Kdo nemá rád chemické prostředky, může vyzkoušet tradiční radu našich babiček, levandulovou kytičku zavěšenou ve skříni, anebo pořádně voňavé mýdlo. 

 

Emma Hildová

 

Podobné projekty