zpět

Malovat nebo tapetovat? Co je právě teď nejvíc v kurzu?

Malování či tapetování nejsou činnosti nijak zvlášť oblíbené. Na druhou stranu, vhodná výmalba či tapeta umí pozvednout interiér, zútulnit ho, potlačit jeho nedostatky a vyzdvihnout přednosti. Poradíme vám, jak na to...

Barvy, tapety, samolepky. Možností, jak dát vašemu bydlení svěží tvář, je spousta. Záleží nejenom na tom, co se vám líbí, ale také na prostoru samotném. A samozřejmě i na tom, jak dalece jste ochotni popustit uzdu kreativitě a fantazii.

Jak na malování

Než si vyberete konkrétní barvu, je třeba dobře znát povrch, na který budete barvu natírat. Na trhu najdete barvy určené na zdi se zvýšenou vlhkostí, existují také barvy vhodné pro zátěžové prostředí, které se dají snadno omývat. Do dětského pokoje se budou hodit přírodní barvy, které obsahují přírodní složky. Máte malé děti, které rády kreslí? Nejlépe po všem? Pořiďte jim takzvanou tabulovou barvu. Tu stačí natřít na zeď, nechat zaschnout a děti mohou řádit s křídami podle libosti.Tabulová barva se čistí stejně jako klasická tabule, vlhkým hadříkem. 

Neméně důležitým faktorem při nákupu barvy je její otěruvzdornost, která zamezí ušpinění oblečení při kontaktu se stěnou. Barevné odstíny by měly ladit s interiérem i vybavením jednotlivých místností. Jde o to, že barvy umí opticky vyrovnat to, co nezvládli stavaři v základním řešení. Například zesvětlí tmavý prostor, úzké místnosti rozšíří, vysoké stropy sníží, nízké pro změnu zvýší a podobně. Pokud jde o počet barev na stěnách, dostačující jsou v jedné místnosti dvě. Když použijete na plochy zdí neutrální barvy, místnost snadno oživíte výraznými doplňky na stěnách. Až vás přestanou bavit, můžete je vyměnit. Je to snazší, než kdybyste museli malovat například celý obývák kvůli tomu, že vám červené, oranžové či bůhvíjaké zdi už lezou na nervy.

Co se bude ,,nosit“ v roce 2017

Nejenom móda se řídí barevnými trendy. Těm vládne systém barev Pantone, jehož autorem je americký Pantone Color Institute, který sídlí v New Yorku. Každý rok zde odborníci vyberou barvu, která se bude nosit v následujícím období. Barvy Pantone ovlivňují módní návrháře, ale také bytové designery. Barvou roku 2017 se stal krásně svěží zelený odstín Greenery. A proč právě zelená? Je to jednoduché. Zelená je barva naděje, nových začátků a současně i návratu k přírodě. Greenery patří do skupiny neutrálních barev, takže ji můžete kombinovat s jakoukoli další barvou, od jemně pastelových, až po syté odstíny.

Fandové tapet

Rozhodli jste se vytapetovat? Proč ne! Tapety mají v interiéru stále co říct. Tedy za předpokladu, že je správně vyberete. V první řadě je třeba zohlednit typ místnosti, kterou chcete vytapetovat.  Důležitý je také materiál, z něhož je tapeta vyrobená. Vytapetovat dnes můžete kuchyň i koupelnu, i když se jedná o zátěžové místnosti, ve kterých se drží vlhko. Do takového prostředí se hodí vinylové tapety, jež jsou navíc omyvatelné. Ze stejného důvodu je oceníte také v dětském pokoji. Kdo má malé děti, velmi dobře ví, že občas sahají upatlanýma rukama i tam, kam nemají, tedy na tapetu. Vinylku přetřete vlhkým hadříkem a je uklizeno. Jestliže jste se rozhodli pro dětský vzor, sáhněte po obyčejných papírových tapetách. Za pár let bude pro vaše děti stejně ,,de mode“, takže byste museli tak jako tak znovu tapetovat. Do obýváku nebo ložnice si pořiďte vliesové tapety. Ty se dobře lepí a také snadno odstraňují. V interiéru se vlivem různých okolností může držet zvýšená vlhkost. Do takového prostředí použijte tekutou tapetu, která se dobře nanáší i opravuje. Navíc má bavlněnou vrstvu, díky níž můžete dokonce ušetřit náklady na topení.

Uvažujete o barevných tapetách? Pak se držte stejného postupu jako při klasické výmalbě. Do malého pokoje se budou hodit tapety ve světlých tónech, které prostor opticky zvětší. Útulnou atmosféru dodáte velké místnosti tmavšími tapetami. Pohrát si můžete i se vzory na tapetách.

Staré známé fototapety

Fototapety jsou stále v kurzu a samozřejmě v modernějším pojetí. Kvalitní a odolný je vlies. Vliesové fototapety nejenom snadno nalepíte, ale můžete je přelepit i na jiné místo a stále budou držet. Pokud chcete, aby vám fototapeta dlouho vydržela, přetřete ji ochranným nátěrem. O něco levnější jsou pak fototapety vyrobené na papírovém podkladu. Co se týká vlastního obrázku, existují firmy, které vám vyrobí fototapetu podle donesené fotografie. Jenom pozor na motiv. Je lepší vybrat cokoli neutrálního, abyste si při změně rodinné situace nemuseli nechat vyrobit tapetu novou... Tapety není nutné lepit pouze na zeď, ale dají se aplikovat i na podlahu. K těmto účelům se vyrábějí z kvalitní laminované PVC folie upravené pro zátěžové prostředí.

Veselé samolepky

Samolepící tapety jsou stále oblíbeným doplňkem na zeď. Při vhodném výběru pomohou navodit příjemnou, leckdy i veselou atmosféru. Jenom pozor na to, kam je lepíte. Asi nejznámější kočka sedící nad sedací soupravou představuje zcela určitě efektní prvek. Ovšem až do té doby, než se z jakýchkoli důvodů rozhodnete sedačku přestěhovat jinam. Jelikož sotva komu namluvíte, že dotyčná micka právě levituje, budete muset samolepku strhnout. Problém je v tom, že s polepem může jít dolů i kus výmalby. Vám pak nezbude nic jiného, než znovu vymalovat. Proto než samolepící tapetu nalepíte, dobře si rozmyslete budoucí záměry s danou místností, anebo vyberte takovou plochu, kde kočka neztratí ,,půdu pod nohama“ ani když budete interiér přestavovat každý měsíc. 

 

Emma Hildová

Malovat nebo tapetovat? Co je právě teď nejvíc v kurzu? Malovat nebo tapetovat? Co je právě teď nejvíc v kurzu?
Prohlédnout galerii (2)

Podobné projekty